Siber suçlular şimdi de Minecraft’a dadandı!

Antivürüs uzmanları popüler oyun Minecraft’ın eklentilerine yönelik tam 87 zararlı uygulama tespit ettiler. Üstelik akıllı telefon ve tabletlere yönelik bu zararlı Minecraft modları global çapta şu ana kadar yaklaşık bir milyon defa indirilmiş.

Google Play’de yer alan sahte Minecraft Modları hakkında uyaran antivirüs yazılım kuruluşu ESET, Minecraft için Google Play’de yer alan 87 sahte mod uygulamasının agresif reklamcılık ve dolandırıcılık tehdidi taşıdığını duyurdu. Tespitlere göre şu ana kadar global düzeyde 990 bin kullanıcı bu modları indirmiş görünüyor.

ESET araştırmacıları sahte modlara bağlı zararlı etkinlikleri iki ayrı kategoride grupladı. Bunlardan “reklam indirmeye (Ad-displaying downloader) odaklanan” kötü amaçlı zararlı uygulamalar, “Android/TrojanDownloader.Agent.JL” olarak etiketlendi. Kullanıcıları “sahte web sitelerine yönlendiren” zararlılar ise “Android/FakeApp.FG “olarak etiketlendi.

Önce reklam sonra zararlı

Söz konusu uygulamalar başlatıldığında, istenilen modu yüklemek için buton içeren bir ekran çıkıyor. Butona tıklandığında ise herhangi bir mod indirilmiyor bunun yerine çirkin içerikli web sayfalarına yönlendirme yapılıyor.

“Uygulamaların sadece istem dışı reklam göstermesi, belki ilk bakışta masumca görünebilir” uyarısında bulunan ESET Güvenlik Araştırmacısı Lukas Stefanko, “Reklamın gösterilmesini sağlayan indirici (downloader), bulaştığı cihaza herhangi bir ek uygulama yükleyebildiğinden, bir sonraki aşamada daha tehlikeli zararlı yazılımlara da yönelebilir” dedi.

Yorumlara mutlaka bakın

Minecraft oynayanların bu tehlikeli mod eklentileri nedeniyle ‘hacker‘ların zararlı saldırılarının kurbanı  olabileceğine dikkat çeken uzmanlar, şu uyarıları yaptı:

* Varolan uygulamalara ek işlevler sunan üçüncü taraf uygulamalarını indirirken çok dikkatli olun. İndirmeden, uygulama sayısı, yükleme sayısı ve en önemlisi, inceleme içeriği ile uygulamanın popülerliğini kontrol edebilirsiniz.

* Bir uygulama düşük derecelendirmeye ve öfkeli incelemelere sahipse uygulamaya güvenmemeniz gerektiğini kolayca anlayabilirsiniz. Ayrıca cihazınızı korumak, tehditleri tespit etmek ve kaldırmak için bilinen saygın bir mobil güvenlik çözümü kullanın.

* Minecraft oldukça yoğun bir şekilde çocuklar tarafından kullanılıyor ve bu tip eklentiler ailelerinin haberi olmadan çocuklar tarafından cihazlara indirilebiliyor. Bu nedenle böyle bir sıkıntı yaşamamak için aileler, güvenlik yazılımı ile birlikte bir ebeveyn kontrolü (parental control) uygulaması da yükleyerek çocukları kötü içerikli sayfa ve uygulamalara karşıda koruma altına almalı.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın