5 maddede Türk’lerin ‘Mobil Dünya Kongresi’ndeki gündemi

Barcelona’da düzenlenen Mobil Dünya Kongresi 2015’in (MWC 2015) bu yılki gündemi “İnovasyon”. Akıllı telefonundan, bileklik ve saatine, tabletinden, giyilebilir cihazına ve internete bağlı yaşama kadar hemen hemen herşeyin merkezinde o var. MWC 2015’e katılan Türk katılımcılarının “inovatif gündemi” ise biraz aynı biraz da farklı…

 

1 – Vestel: Venus 2 hazır, teşviği bekliyor

venus2

MWC’ye 2. kez katılan Vestel, etkinlikte akıllı telefonu Venus başta olmak üzere 60 farklı ürününü sergiledi. Şirket, 2014 yılının Eylül ayında tanıttığı 5 ve 5.5 inçlik Venus serisinin önümüzdeki aylarda piyasaya sunulması beklenen yeni prototiplerini de Barcelona’da görücüye çıkardı. Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan, “Büyük telefon üreticileri yerel markalara ve üreticilere karşı pazar kaybetmeye başladı. Uzak Doğu ülkeleri seri imalatta başarılı ama biz seri imalatımızı kişiselleştirebilme, çeşitlendirebilme gücüne sahibiz” derken, şirketin gözü kulağı ise yerli üretimi teşvik için Ankara’da yarın netleşmesi beklenen ithal elektronik ürünlere yönelik ek vergilerde.

 

2 – Turkcell: 4G’nin tam zamanı, 3G’deki gibi!

ilker-kuruoz

MWC 2015’te Turkcell İletişim ve Turkcell Teknoloji şirketleriyle yer alan Turkcell’in yeni genel müdürü İlker Kuruöz ile düzenlediği toplantının gündemi 4G oldu. İlker Kuruöz’ün “4G’de ne yüksek kapasiteli lisansa talibiz. Ülkemiz için 4G’nin tam zamanı olduğunu düşünüyoruz” mesajı, şirketin 8 yıl genel müdürlüğünü yapan Süreyya Ciliv’in 2007 yılında katılıdı Mobil Dünya Kongresi’nde (MWC 2007) söylediği “Türkiye, 3G’ye tam zamanında giriyor” sözlerini hatırlattı.

 

3 – Türk Telekom: Üçü tek çatıya girdi

TTGrup-BarcelonaBasinToplantisi-03

MWC 2015’e grup şirketi Argela ile katılan Türk Telekom’un (TT) gündemi ise TT, Avea ve TTNET şirketlerinin tek çatıda birleşmesi oldu. Yeni yapılanma sonrası Türk Telekom Grup CEO’su Rami Aslan, Grup Bireysel İş Birimi CEO’su Erkan Akdemir ve Grup Kurumsal İş Birimi CEO’su Mehmet Ali Akarca, Barcelona’da düzenledikleri toplantı ile ilk kez birlikte kamuoyunun karşısına çıkmış oldu. TT çatısındaki operasyonel birleşmenin bu ay tamamlanması hedeflenirken, şirket 4G ile ilgili olarak da şu mesajı verdi: “Yeni yapımızla Türkiye’nin ilk ve tek entegre telekom şirketi olarak geleceğe hazırız. Mobil iletişimde oyunun kurallarını değiştirecek olan 4G’de, fiber altyapımızla en güçlü aktör olacağız.”

 

4 – Vodafone: CEO bu yıl Türkiye’yi boş geçti

colao-vodafone

Vodafone Türkiye, Barcelona’da MWC 2015 öncesi düzenlediği bilgilendirme toplantısıyla, girişimcilik programı “Fikirçarkı” ile ilgili son verilerini paylaştı. Buna göre Türkiye’deki girişimlere toplamda 5 milyon TL’lik destek sağlayacak ve ilk 4 ayında 1 milyon TL’nin üzerinde yatırım yapılan programla şu ana kadar tam 18 projeye destek verildi, 3 projenin ise İngiltere merkezli olarak kurulması sağlandı. MWC 2015 kapsamında düzenlenen basın toplantısında ise Vodafone Group CEO’su Vittorio Colao önceki yıllardakinin aksine bu yıl Türkiye’deki vergi sorunlarına değinmedi.

 

5 – İTO: Ahh bir Türkiye’ye getirebilsek!

MWC-2015-fira

Barcelona’daki Mobil Dünya Kongresi’ne 4. kez katılan İstanbul Ticaret Odası (İTO), bu etkinliği Türkiye’ye getirmek için 3. kez talip oldu. İTO, MWC’yi düzenleyen Dünya GSM Birliği (GSMA) CEO’su John Hoffman ile şu ana kadar 3 kez görüşürken, kongreye 2018 yılından sonra ev sahipliği yapmak için yarışan ülkeler arasında Türkiye’nin yanında biraz daha güçlü adaylar var: İtalya, Fransa, Almanya ve yine İspanya. Dile kolay 4 günlük kongrenin Barcelona kentinin ekonomisine haftalık katkısı 450 milyon Euro. Belirtmeden geçmeyelim;  MWC 2015’te Türk pavyonu açan İTO ile etkinliğe katılan 12 Türk firması bukunuyor. MWC 2015’e katılan toplam Türk şirketi sayısı ise 19.

 

 

 

 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın