Boyner, Morhipo’yu satıyor

Boyner Holding’in 2011 yılına kurduğu e-ticaret girişimi Morhipo satılıyor. Holding, çatısı altındaki e-ticaret girişimi Morhipo.com‘nun yüzde 40 ile 60’ı arasındaki hisselerini satmak için stratejik ortak arıyor.

Reuters’ın haberine göre Boyner, stratejik hisse satışı için yatırım danışmanlık şirketi Ünlü&Co‘ya yetki verdi. Konuya yakın iki kaynağın verdiği bilgiye göre, aralarında büyük Ortadoğulu bir perakende grubunun da yer aldığı 4 farklı grup satışla ilgileniyor.

Boyner Holding’in çatısı altında 2011 yılında kurulan Morhipo.com’un yıllık cirosu yaklaşık 350 milyon TL – 400 milyon TL aralığında bulunuyor. Ciro çarpan değerinin 1-1.5 aralığında olabileceği tahmin edilen Morhipo.com’nun bu rakam üzerinden değerinin  350 milyon TL ile 600 milyon TL aralığında olması bekleniyor.

Konuya yakın bir kaynak “Şirketin stratejik bir hissesinin satışı söz konusu olacak. Yüzde 40-60 arasında stratejik bir ortaklık düşünülüyor” dedi. Morhipo.com’un stratejik hisse satışıyla ilgilenenler arasında özel girişim sermayelerinin de olduğunu ifade ediliyor.     

Trendyol’un satışı da yoklandı

Kaynak, online alışveriş platformunda faaliyet gösteren ve sektörün en büyüklerinden olan Trendyol‘un da Deutsche Bank‘la birlikte satış için piyasayı yokladığını belirterek, “Bir piyasa yoklaması yapıldı, ancak 2 civarı çarpan beklentisi karşılanamadığı için şu anda süreç durdu” dedi. Trendyol’un yaklaşık 1 milyar TL civarında yıllık cirosu bulunuyor.  

E-ticaretin hem dünyada hem Türkiye’de son yıllardaki yükselen trendi bu sektörde faaliyet gösteren şirketleri de cazip hale getiriyor. Sektörde faaliyet gösteren Doğan Holding‘in bünyesindeki Hepsiburada.comun yüzde 25’i, 2015 yılında Abraaj Group‘a satılmıştı. Kaynaklar yüzde 25’lik payın satışının 100 milyon dolar civarında bir rakama denk geldiğini belirtiyor.    

Dünyada ise son olarak geçen haftalarda AmazonDubai merkezli e-ticaret şirketi Souq.com‘un yüzde 100’ünü satın aldı. Anlaşmanın 650-750 milyon dolar aralığında olduğu belirtiliyor.  


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın