Abone olmadan önce mutlaka okuyun! Netflix’in bilinmeyen 9 özelliği

İnternet üzerinden film ve dizi izleme hizmeti sunan Netflix, bu ayın başında Türkiye’de de kullanıma açıldı. Netflix nedir? Nasıl izlenir? Ne kadar ödenir? Neler seyredilebilir? İnternet kotanızı nasıl etkiler? Ne kadar internet hızı gerekir? Altyazı ayarları nasıl yapılır? … gibi kullanıcıların Netflix ile ilgili merak ettği tüm soruların cevaplarını bir araya getirdik. İşte abone olmadan önce Netflix ile ilgili bilmeniz gereken tüm özellikler…

 

1- Hangi cihazlardan seyredebilirim?

netflix-cihazlar

Netflix’e sadece akıllı televizyon ve bilgisayarlar üzerinden değil, iOS, Android ve Windows cihazlardan (iPhone, iPad, Android akıllı telefon, Android tablet, Windows Phone, Windows tablet), oyun konsolları PlayStation ve Xbox, Google Chromecast, Apple TV ve Blu-ray oynatıcılarla Netflix servislerine erişmek mümkün. Bir filme veya diziye kaldığınız yerden başka bir cihazını üzerinden devam da edebiliyorsunuz.

 

2- Ne kadar internet kotası tüketir?

netflix-internet-kota

Netflix tüm servislerini internet üzerinden sunduğu için kota sınırı olmayan bir internet paketinizin olması da şart. Netflix üzerinden 2 saatlik bir filmi standart çözünürlükte (SD) seyretmek yaklaşık 1.4 GB, HD kalitesinde seyretmek 6 GB ve Ultra HD (4K) kalitesinde seyretmek ise yaklaşık 14 GB’lik bir internet kotası tüketiyor. Netflix’in hangi çözünürlükte ne kadar internet kotası tükettiğini buradan inceleyebilirsiniz.

 

3- İnternet hızım ne olmalı?

Netflix-internet-hizi

Netflix’in sunduğu içerikleri sorunsuz olarak, takılmadan seyredebilmek için internet hızınızın da belirli bir hızın üzerinde olması gerekiyor. SD yayınlar için en az 3 megabit, HD yayınlar için en az 5 megabit ve Ultra HD (4K) yayınları sorunsuz seyredebilmek için ise internet hızınızın en az 25 megabit olması gerekiyor. Netflix’te gerekli olan minimum internet hızlarıyla ilgili ayrıntılı bilgiye buradan erişebilirsiniz.

 

4-  İnternet kotamı aşarsam ne olur?

netflix-akk

Türkiye’deki internet kullanıcıları artık giderek artan oranda kota sınırı olmayan, limitsiz internet paketlerini kullanıyor. Ancak bu limitsiz paketler Adil Kullanım Kotası’na (AKK) tabi. AKK sınırını aştığınızda ek bir ücretlendirme yapılmıyor ancak internet hızınız düşürülüyor. Hızınız düştüğünde ise Netflix’in sunduğu HD ve Ultra HD içeriklerini seyredebilme şansınız da kalmıyor. Örneğin 50 AKK’lik bir paket ile Netflix üzerinden ayda en fazla 8 HD (ortalama 2 saatlik) seyredebilmek mümkün.

 

5- Aylık ne kadar öderim?

netflix-fiyat

Tek cihaz üzerinden Netlix servislerine ulaşma olanağı sunan “Temel Paket”in Türkiye’deki aylık abonelik fiyatı 7.99 Euro, 2 farklı cihazdan HD içeriğe erişim imkanı bulunan “Standart Paket” aylık 9.99 Euro’ya ve 4 farklı cihazdan Ultra HD içerik sunan “Premium Paket” ise aylık 11.99 Euro’dan satılıyor. Kredi kartı veya PayPal hesabı ile abone olunabilen Netflix’te bu aylık ücretlerin dışında ekstra bir bedel alınmıyor. Abone olanlardan ilk ay ücret alınmıyor.

 

6- Neleri seyredebilirim?

netflix-icerikler

Netflix’te binlerce film ve TV dizisi var ama bu içeriklerde coğrafi kısıtlamalar uygulanıyor. Yani, siz aylık ücretini ödeyip abone olsanız bile sadece Netflix’in Türkiye’ye sunduğu içeriklere ulaşabiliyorsunuz. Uluslararası lisans çalışmaları kapsamında ülkelere göre farklı içerik kütüphaneleri bulunan Netflix’in Türkiye’deki abonelerine sunduğu içerikleri buradan inceleyebilirsiniz.

 

7- Ayarları nasıl yapabilirim?

Netflix-ayarlar

Ctrl+Shift+Alt+D’ye basınca, seyredilen içeriğin çözünürlüğü, veri tüketim oranı, kullanıcının mevcut internet hızı gibi istatistiklere ulaşılabiliyor. Ctrl+Shift+Alt+S ile ise veri akış hızını artırmak veya düşürmek gibi ayarlar yapılabiliyor. Ctrl+Space kısayolu ile “ileri sar” ve “geri sar” fonksiyonları yerine getirilebiliyor.

 

8- Altyazı ekleyebilir miyim?

netflix-altyazi-eklemeNetflix’in “Your Account” (Hesabınız) bölümünde yer alan “Settings” (Ayarlar) kısmından, “Dil”, “Altyazı” ve çözünürlük için “Playback” ayarları yapılabiliyor. Altyazı ayarlarından izlenilen içeriğin font, karakter büyüklüğü, zemin ve gölge efekti değiştirilebiliyor. Eğer istediğiniz altyazı seçeneklerde yok ise http://subflicks.com/ üzerinden Netflix’teki film veya dizilere altyazı ekleyebilmek mümkün. Bu online araç, .srt dosyalarını Netflix’in .dfxp formatına çeviriyor.

 

9- Sistem gereksinimleri neler?

Netflix-tarayici

Tarayıcı üzerinden Netflix film ve dizilerini seyrediyorsanız, internet tarayınızın bu şartları karşılaması gerekiyor. Google Chrome 37 ve üstü, Internet Explorer 11 ve üstü, Microsoft Edge, Mozilla Firefox 42 ve üstü, Opera 33 ve üstü, Safari Mac OS X 10.10 ve üstü. Ancak tüm tarayıcılarda çözünürlük aynı değil. Yayınlar, Google Chrome, Mozilla Firefox ve Opera’da maksimum 720p izlenebilirken; Internet Explorer, Microsoft Edge ve Safari’de çözünürlük 1080p’ye çıkabiliyor.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın