Netflix internet kotasını nasıl etkiliyor?

2016 yılının başında Türkiye’de de hizmet vermeye başlayan Netflix, Eylül 2016 itibariyle kullanıcılara özel indirimlerle Türkçe dil desteğini yayına aldı. Yerel içeriklerin yanısıra Türkçe altyazılı içerik sayısını da hızla artıran platform ile en çok merak edilen ise Netflix internet kotası. Kullanıcıların en çok “Netflix ile internetten film veya dizi izlemek internet kotamı nasıl etkiler?” sorusunu soruyor.

İnternet paketi sınırlı olanlar, veri kullanım sınırlaması nedeniyle ay sonunda sürpriz internet faturaları ile karşılaşabiliyor. Hatta internet paketi sınırsız olanlar da Adil Kullanım Kotası’na (AKK) takıldıklarında, Netflix’teki görüntü kalitesi düşüyor.

Ayda 10 HD film AKK’ye takılıyor!

Netflix üzerinden film ve dizi izlenirken her standart çözünürlükte video yayını saatte yaklaşık 1 GB ve her HD video yayını için saatte yaklaşık 3 GB veri tüketiyor. Bu, aylık bant genişliği veya internet hizmetlerinde veri sınırlaması olan Netflix üyeleri için haliyle can sıkıcı. Hatta aylık 16 saatlik HD yayın, 50 GB’lik bir AKK’yi tek başına tüketiyor. Diğer bir deyişle 50 GB’lik bir AKK abonesi, Netflix’te ayda en fazla 10 HD film izleyebiliyor.

Netflix’te veri kullanımı ayarı nasıl yapılır?

Dolayısıyla, Netflix’e fazla alışmadan yapılması gereken ise Netflix’in kullandığı veri miktarını azaltmak. Netflix’i izlerken kullanılan bant genişliği miktarını azaltmanın en kolay yolu, kullanıcıların “Hesap” bölümündeki  “veri kullanımı ayarlarını” ayarlamak. Kullanıcılar buradaki 4 veri kullanımı ayarı arasından seçim yapabiliyor.netflix-tv

Veri kullanımı ayarlarında yer alan seçenekler ve saatlik ortalama internet kota tüketimleri ise şöyle:

 • Düşük (saatte 0.3 GB)
 • Orta (SD: saatte 0.7 GB)
 • Yüksek (En iyi video kalitesi, HD için saatte maksimum 3 GB ve Ultra HD için saatte maksimum 7 GB)
 • Otomatik (İnternet bağlantı hızınıza dayalı olarak mümkün olan en yüksek kaliteyi vermek için otomatik olarak ayarlanır)

İnternet planınıza en uygun ayarı seçmek için Hesabınız sayfasına gidin ve “Profilim” bölümünde “Oynatma Ayarları”nı seçin. Yaptığınız bu değişikliklerin geçerli olması 8 saati bulabiliyor.

Netflix’te mobil veri kullanımı nasıl yönetilir?

netflix-akkiOS veya Android mobil cihaz kullanıcıları da mobil ağlarda yayın izlerken Netflix’in ne kadar veri kullanacağını kontrol edebiliyor. Bunun için yapılması gereken ise Netflix hesabınız için “hücresel veri kullanımı ayarlarını” düzenlemek. Netflix yayınları için mobilde 6 veri kullanımı ayarı sunuluyor:

 • Kapalı: Cihazda sadece Wi-Fi’ya bağlıyken yayın izleyebilirsiniz.
 • Otomatik: Netflix, veri kullanımını iyi video kalitesiyle dengeleyen bir veri kullanım ayarı seçer. Şu anda bu ayar, 1 GB veri ile yaklaşık 3 saat yayın izlemenize olanak tanır.
 • Düşük: 1 GB veri ile yaklaşık 4 saat yayın izleyebilirsiniz.
 • Orta: 1 GB veri ile yaklaşık 2 saat yayın izleyin.
 • Yüksek: 1 GB veri ile yaklaşık 1 saat yayın izleyebilirsiniz.
 • Sınırsız: Sadece sınırsız veri planınız varsa önerilir. Bu ayar, cihazınız ve izlediğiniz içerik için mümkün olan en yüksek kalitede yayın yapar. Bu ayarda cihazınıza ve ağ hızlarınıza bağlı olarak 20 dakikada 1 GB veya daha fazla veri kullanılabilir.

Mobil veri planınıza en uygun ayarı seçmek için:netflix_iphone

 • Netflix uygulamasındayken Menü simgesini (üst köşede) seçin. 
 • Uygulama Ayarları öğesini seçin.
 • Hücresel Veri Kullanımı öğesini seçin.
 • Tercih ettiğiniz ayarı seçin.

Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın