Narcos ve Stranger Things dizileri Netflix’i rekora taşıdı!

Dünyanın en büyük internet televizyonu Netflix, üçüncü çeyrek sonuçlarını açıkladı. Çeyrek gelirleri ilk kez 2 milyar doları aşan Netflix Narcos ve Stranger Things dizileri sayesinde dünya genelindeki toplam abone sayısını 86.7 milyona çıkardı. Netflix’in ücretli abone sayısı ise 83 milyonu aştı.

2015 yılının 3. çeyreğinde 1.5 milyar dolar seviyesine olan Netflix’in gelirleri, bu yılın aynı döneminde yüzde 39’luk artışla 2.1 milyar dolara çıktı. Aynı dönemde ücreti abone sayısı 66 milyondan 83.3 milyona; toplam üye sayısı ise 69.2 milyondan 86.7 milyona çıktı. 

netflix_iphoneNetflix’ten finansal sonuçlarla ilgili yapılan açıklamada, 3. çeyrekteki güçlü büyümenin yeni popüler bilim kurgu dizisi Stranger Things ve 2. sezonu başlayan Narcos sayesinde elde edildiğine dikkat çekildi.

Hisseleri yüzde 20 yükseldi

Netflix, geçen yılın 3. çeyreğinde toplam gelirlerinin yüzde 67’sini ABD’den, yüzde 33’ünü ABD dışındaki ülkelerden elde ediyordu. Bu yılın 3. çeyreğinde ise şirketin ABD’deki gelirleri yüzde 60’a inerken, ABD dışı gelirleri ise yüzde 40’a çıktı. Bu değişimde Netflix’in 2016 yılının başında Türkiye dahil 130 yeni ülkede hizmet vermeye başlaması belirleyici oldu. 

Abone dağılımına bakıldığında ise Netflix’in 83.3 milyonluk ücretli abonesinin 46.5 milyonu ABD’deki, 36.8 milyonu ise ABD dışındaki ülkelerden geliyor. Tahminlerin oldukça üzerinde gelen finansal sonuçlar, Netflix’in borsada işlem gören hisselerini de uçurdu. Netflix hisseleri yüzde 20 yükselirken, açılış öncesi işlemlerde şirketin piyasa değeri de 50 milyar doları aştı.

Şirketin açıkladığı tahminlere göre 2016 yılının 4. çeyreğinde Netflix’in gelirleri 2.3 milyar doları aşacak. Netflix’in abone sayısı ise 2016 yılı sonunda 88 milyonu ücretli üyeler olmak üzere toplam 92 milyona ulaşacak.

‘Türkiye’de güzel kazanımlar elde ettik’

netflix-iceriklerÇin’de de hizmet vermek için çalışmalara başlandığı belirtilen Netflix’in finansal sonuçlarla ilgili yaptığı açıklamada, Türkiye ile ilgili olarak ise şu ifadelere yer verildi:

Eylül 2016’da, Türkiye ve Polonya’da Netflix’i yerelleştirdik. Yerel para birimi ile ödeme almaya başladık. Yerel dil ile kullanıcı arayüzü, altyazı, dublaj seçenekleri sunduk yerel içerikler ekledik. Bu sayede güzel kazanımlar elde ettik. Önümüzdeki aylarda ve gelecek yıllarda yerelleştirme çalışmalarımıza devam edeceğiz.”


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın