Netflix Türkiye dahil 130 yeni ülkede umduğunu bulamadı!

Bu yılın başında Türkiye’nin de dahil olduğu 130 yeni ülkede kullanıma açılan Netflix, umduğunu bulamadı. İnternet üzerinden film ve dizi izleme hizmeti sunan Netflix’in açıkladığı 2016 yılı ilk çeyrek sonuçlarına göre şirketin 2015 sonu 74.7 milyon olan abone sayısı bu yılın ilk çeyreği sonunda 81.5 milyon aboneye ulaştı. Netflix Türkiye dahil yeni abonelerinin 4.5 milyonunu ABD dışından alan şirketin, toplam abonelerinin de yüzde 42’si yine ABD dışındaki ülkelerden geldi.

netflix_iphone130 yeni ülkeye rağmen, 2015 yılı son çeyreğinde 1.8 milyar dolar olan gelirlerini, 2016 yılı ilk çeyreğinde 1.9 milyar dolara çıkarabilen Netflix’in beklentilerin altında kalan büyümesi yatırımcıları da üzdü.

Toplam 190 ülkede hizmet veren şirketin bir önceki çeyrekte 43 milyon dolar olan net kârı, yılın ilk çeyreğinde 27 milyon dolara gerilerken; ABD borsalarında kapanış sonrası işlemlerde Netflix hisseleri yüzde 15 düştü.

Netflix’in hem gelir ve kârda hem de abone sayısındaki artışta hayal kırıklığı yaşatması, şirketin bu yılın başında açıldığı Türkiye’nin de dahil olduğu 130 yeni ülkede ilk ay ücretsiz olarak sunulan servisin, ücretli aboneye geçişte beklenen etkiyi yaratamadığını ve 130 yeni ülkede umduğunu henüz bulamadığını da gözler önüne serdi.

Netflix Türkiye ilk ay ücretsiz ama…

İlk ay ücretsiz abonelik kampanyasına devam eden Netflix’in Türkiye’deki abonelik fiyatları, Temel Paket (tek cihaz) için aylık 7.99 Euro, Standart Paket (2 farklı cihazdan HD içerik) için aylık 9.99 Euro ve Premium Paket (4 farklı cihazdan Ultra HD içerik) için ise aylık 11.99 Euro olarak uygulanıyor.

netflix-abonelik-fiyatlari

İkinci çeyrekten de beklentisi düşük

Netflix, mali ve operasyonel sonuçlarını ülke bazında sunduğu için hangi ülkede kaç Netflix abonesi bulunduğuna dair resmi bir açıklama bulunmuyor. Şirket, sonuçlarını “ABD” ve “ABD dışı” olarak açıklıyor.

2016 yılı 2. Çeyrek tahminlerini de açıklayan Netflix, içinde bulunduğumuz bu dönemde 500 bini ABD’den, 2 milyonu ABD dışından olmak üzere toplam abone sayısının 2.5 milyon artmasını bekliyor. Yatırımcıları asıl üzen ise bu tahminler oldu. Çünkü Wall Street’teki yatırımcılar 130 yeni ülkenin katkısıyla Netflix’in 3.5 milyonu ABD dışından olmak üzere en az 4 milyon yeni abone kazanmasını bekliyordu.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın