Netflix’teki ülke sınırlaması artık VPN ve Proxy ile aşılamayacak!

Türkiye’de de hizmet vermeye başlayan dünyanın en büyük internet televizyonu Netflix, internet üzerinden sunduğu servislere sanal özel ağlar (VPN) veya Proxy ile bağlanan kullanıcıları tespit edip, aboneliklerini kısıtlayacak.

Şirketin CES 2016’da Türkiye dahil 130 yeni ülkede faaliyete başladığını duyurmasının hemen ardından gelen Netflix’in açıklamasında, bölgesel (coğrafi/ülke) kısıtlamaları aşmak için yaygın olarak kullanılan Proxy (bir bilgisayarın, başka bir bilgisayar üzerinden ağa bağlanması) yöntemlerine karşı yeni bir teknolojinin devreye alındığı belirtildi.

Dünya çapında içerik lisanslama konusunda çalışmaların devam ettiği belirtilen Netflix Başkan Yardımcısı David Fullagar imzasıyla yapılan açıklamada, “Eğer tüm içeriklerimiz küresel olarak erişilebilir olsaydı, üyelerin proxy kullanması için bir neden olmazdı. Geçen hafta 190 ülkede Netflix hizmetini sunmaya başladık ama her bölgedeki kullanıcılara aynı filmleri ve TV dizilerini sunabilmek için daha gidecek yolumuz var. Dolayısıyla coğrafi olarak içerik sınırlamasına devam edeceğiz” denildi.

Coğrafi kısıtlamalar için yeni teknoloji

netflix-tv

Ülke yasaklarını ve coğrafi sınırlamaları aşmakta kullanılan yöntemleri engellemek için önümüzdeki haftalarda yeni bir teknolojinin hayata geçirileceğini haber veren Netflix’in açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Proxy yöntemleri gelişiyor ama biz de buna karşı önlemlerimizi geliştiriyoruz. Önümüzdeki haftalardan itibaren proxy yöntemlerini kullanarak servislerimize ulaşan kullanıcılar, artık sadece gerçekten bulundukları ülkenin içeriklerine erişebilecek. Bu yöntemleri kullanmayan üyelerimiz ise değişiklikten etkilenmeyecek.”

Türkiye’de de yaygın olarak kullanıyor

netflix-vpn-nasilNetflix’ın bulunmadığı ülkelerden Netflix’e erişim veya belirli içeriklere uygulanan ülke kısıtlamalarını aşmak için en yaygın kullanılan yöntemler arasında bulunan Netflix’e VPN veya Proxy ile bağlanma, Türkiye’deki kullanıcıların da çok tercih ettiği bir yöntem.

Bu yöntemlerle kullanıcılar, bulundukları ülkenin konumunu, servisi sunan firmaya (Netflix’e) farklı bir ülke olarak gösterip, ülke kısıtlamalarını aşarak, tüm hizmet içeriklerine ulaşabiliyor(du).

Resmi açıklamada, VPN ve Proxy yöntemlerine karşı geliştirilen yeni kısıtlama teknolojisi hakkında (doğal olarak) ayrıntı verilmedi ama bakalım dünya genelinde VPN kullanımında ikinci olan Türkiye‘de önümüzdeki haftalarda Netflix’e erişim nasıl değişecek?


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın