Nike gol için tasarlanan yeni kramponu Hypervenom 3’ü tanıttı

Nike, rakipten sıyrılıp daha iyi şut çekmek için tasarladığı kramponu Hypervenom’un yeni versiyonunu görücüye çıkardı. Nike Futbol Ayakkabıları Bölümü Başkan Yardımcısı Max Blau’nun deyimiyle Nike Hypervenom 3, her bir parçası gol atma üzerine kurulu bir yenilenme sürecinden geçerek, yeniden tasarlandı. Blau “Oyuncuların elde etmeyi arzuladıkları dengeyi yakalamak için 200’den fazla prototip geliştirdik. Oyunun ‘önünü kes ve vuruş yap’ tarzına odaklanarak, gole ulaşanlara özel bir krampon tasarladık” dedi.

Nike’ın yeni kramponunu, Marcus Rashford, Robert Lewandowski, Harry Kane, Gonzalo Higuain ve Edinson Cavani test etti.

Nike‘ın yeni bir tabanla birlikte Flyknit teknolojisi eklediği Hypervenom 3, 196 gram ağırlığında ve bir önceki modele göre yüzde 17 daha hafif. Kramponun üst kısma bağlanmış, çok katmanlı vuruş bölümü, 2 mm kalınlığa sahip köpük kapsüllerinden oluşuyor. Bu kapsüller uygulanan güce göre şekil aldıklarından, düşük kuvvetli vuruşlarda yumuşaklık sağlarken, topa büyük bir kuvvetle vurulduğunda ise sertleşme kabiliyetleriyle iyi bir şut için gerekli sert alanın oluşumuna olanak veriyor.

Kişiye özel ayarlama özelliğini sağlamak amacıyla Hypervenom 3’de 3 metrelik Nike Flywire ipi kullanıldı. Flywire, kramponun içinde serbest duran ve yanlamasına bağcık sistemiyle kişiye özel ayarlanabilen kanalların içine yerleştirildi.

Kramponun içinde ayağın kaymasını önleyen Nike Grip tabanlık ayakkabının içindeki tutuşu destekliyor. Poison Green/Hyper Orange renk paletine sahip Hypervenom 3, 30 Ocak 2017 tarihinden itibaren Nike.com adresinde ve Nike mağazalarında satışa sunulacak.  

Tabanını geliştirmek 6 yılı aldı!

Nike Tasarımcısı Dylan Van Atta, “Bilekteki kemiklerin öne çıkıklığı 10 mm’ye kadar. Hypervenom da bunu taklit etmeyi amaçlıyor. Sporcuların yan çalımları bilekte azami açılara sebep olabildiğinden Hypervenom 3 de bu açılar düşünülerek tasarlandı” dedi.

Nike Football’un ilk bileksiz kramponu Hypervenom 3’ün tabanı hakkında bilgi veren Van Atta, “Hyper-Reactive tabanı geliştirme süreci 6 sene sürdü. Sert çalımlarda topuk yerden kesildiğinde yerle temas eden ve hareket kabiliyeti daha yüksek bir ön krampon yaratabilmek için Nike Free’den ilham aldık. Yan ve merkez tutuş için krampon yanlarında şeritler kullandık” diye konuştu.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın