Nintendo’nun başkanı Satoru Iwata hayatını kaybetti

Japon oyun ve konsol geliştiricisi Nintendo’nun başkanı Satoru Iwata, hayatını kaybetti. Nintendo’nun resmi internet sitesi üzerinden yapılan açıklamaya göre, Nintendo’nun başkanı Satoru Iwata, 55 yaşında hayata gözlerini yumdu. Açıklamada, “safra kanalı büyümesi” nedeniyle Iwata’nın 11 Temmuz 2015’de yaşamını yitirdiği belirtildi. 1980 yılında Nintendo’ya katılan ve geliştirici ekipte yer alan Iwata, şirketin Mayıs 2002’den bu yana başkanlığını yapıyordu.

Oyun dünyasının en büyük yıllık etkinliği olan E3’e yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle son 2 yıldır katılamayan Satoru Iwata, Nintendo’nun hayranları ile kurduğu birebir ve sıcak iletişimi ile tanınıyordu.

‘Kalbimde hep oyuncuyum’

Nintendo-mario-Satoru-Iwata

Ürün tanıtımlarında da şirketin yüzü olan Iwata’nın ölümünün ardından Nintendo’un kıdemli genel müdürleri Shigeru Miyamoto ve Genyo Takeda’nın yeni bir başkan seçilene kadar geçici olarak başkanlık görevini yürüteceği açıklandı.

Başkanlığı döneminde Nintendo DS ve Wii konsolları ile önemli başarılara imza atan Satoru Iwata, şu sözleriyle oyun dünyasının unuttulmazları arasına girmişti: “İş kimliğimde yöneticiyim. Düşüncelerimde bir oyun yapımcısıyım. Ama kalbimde bir oyuncuyum.”


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın