Yüksek vergi, Nintendo’yu pes ettirdi

Japon oyun ve konsol geliştiricisi Nintendo, yüksek vergiler nedeniyle Brezilya’dan çıkma kararı aldı. Nintendo America Inc. şirketinden yapılan açıklamada, “Brezilya’daki tutkulu ‘fan’larımaza rağmen, yüksek vergi politikaları nedeniyle Ocak 2015’ten itibaren bu ülkede oyun ve konsollarımızın fiziksel olarak satışına son vereceğiz. Brezilya’daki pazar koşulları, bizim ülkedeki iş modelimizi sürdürülemez hale getirdi. Güney Amerika pazarında olmaya devam edeceğiz ancak artık Brezilya’da konsol ve oyun satışı yapmayacağız” denildi.

 

Dünyanın en pahalı Wii’sini ve PS4’ünü satıyor

2011_HW_3_imge10_E3

Nintendo’nun son konsolu Wii U’nun ABD’de 299 dolar olan fiyatı yüksek vergiler nedeniyle Brezilya piyasasında 830 doları buluyordu. Dünyada Wii U’nun en pahalıya satıldığı ülke olan Brezilya’da oyunseverler sadece Nintendo’da değil rakip yabancı markaların ürünlerinde de dezavantajlı konumda.

ABD’de 399 dolara satılan Sony’nin en son oyun konsolu PlayStation 4 (PS4), Brezilyalı tüketicilere yaklaşık 4 katı bir fiyatla 1500 dolara maloluyor. Diğer bir deyişle dünyada PS4’ün en pahalı satıldığı ülke yine Brezilya. Nintendo ve PS’teki bu fiyat farkları, Microsoft’un oyun konsolunda daha az da olsa Brezilyalı oyunseverlerin aleyhine çalışıyor. ABD’de 399 dolar olan Xbox One, Brezilya’da 827 dolara satılıyor.

Elektronik ürünlerin yurtdışına göre daha pahalıya satıldığı Türkiye ise konsol fiyatlarında dünya ortalamasını geçmiyor. Brezilya’da 1500 dolar ve ABD’de 399 dolar olan PS4’ün Türkiye fiyatı 608 dolar (1399 TL); Brezilya’da 827 dolar ve ABD’de 399 dolar olan Xbox One’ın Türkiye fiyatı ise 695 dolar (1599 TL) seviyesinde.

 

Türkiye’deki dükkanını 2012 yılında kapattı

nintendo_turkiye_genel_muduru_hasan_colakoglu

3 yıl önce Türkiye’deki faaliyetlerine son veren Nintendo ise dünya pazarına 2012 yılında sunduğu son konsolu Wii U’yu da Türk oyunseverlere sunamadı. Türkiye operasyonunun başındaki isim olan Hasan Çolakoğlu‘nun League of Legends (LoL) oyununun geliştiricisi Riot Games‘in Türkiye Genel Müdürü olmasının ardından şirket, 2012 yılının mart ayından şu duyuruyu yapmıştı:

Üzülerek duyurmak isteriz ki, Türkiye distribütörümüz Nortec Eurasia, ticari operasyonunu durdurma kararı aldığını tarafımıza bildirmiştir. Türkiye’deki tüketicilerimizi temin ederiz ki, müşteri destek servislerimizin devamı için gerekli tüm adımları atmaktayız. Aynı zamanda yeni ürünlerimizi ve tecrübelerimizi Türkiye piyasasına sunmak için arayışlarımız hızla devam etmektedir. Bununla ilgili yeni duyuruları önümüzdeki günlerde paylaşacağız.”

Türkiye’deki oyun severler için “Nintendo kapandı” anlamına gelen bu açıklamanın üzerinden 2 yıl 10 ay geçti ancak Nintendo tutkunlarının beklediği iyi haberler hala gelmedi!

 

 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın