‘Pokemon’un sadece üçte biri bizim’ diyen Nintendo çöktü!

Pokemon GO oyunu ile rekor üstüne rekor kıran Nintendo hisselerinde rüzgar tersine döndü. Pokemon ile coşan Nintendo Pokemon ile son 26 yılın en kötü gününü yaşadı. Pokemon GO’nun Yeni Zelanda, Avustralya ve ABD’de yayınlanmasıyle birlikte 6 Temmuz – 19 Temmuz arasında yüzde 120 değer kazanarak, 14 bin 380 Japon Yeni’nden 31 bin 770 Japon Yeni’ne kadar çıkan Nintendo hisseleri, dün itibariyle 23 bin 220 Japon Yeni’ne kadar düştü.

pokemon-go-nasil-indirilirNintendo hisseleri 19 Temmuz’dan bu yana yüzde 27 değer kaybederken, Pokemon GO öncesi 17 milyar dolar olan Nintendo’nun piyasa değeri de 42.5 milyar dolar ile zirve yaptıktan sonra 25 Temmuz itibariyle 25.5 milyar dolara indi.

Nintendo, 25 Temmuz Pazartesi günü yüzde 17.7’lik kayıpla, borsadaki tarihinde Ekim 1990’dan sonraki en büyük günlük düşüşünü yaşadı. Nintendo’nun piyasa değeri sadece dün 6.7 milyar dolar eridi.  Japonya’daki Tokyo Borsası’nda son 26 yılın en kötü gününü yaşayan Nintendo’nun bu sert düşüşünde ise Pokemon GO oyununun yayıncısı The Pokemon Company’de Nintendo’nun payının yüzde 32’yi geçmediği bilgisi etkili oldu.

Yatırımcı notu: Şirketin sadece % 32’si bizim!

nintendo-pokemon-oyunBilindiği gibi Pokemon GO oyunu Niantic Labs tarafından geliştirilmiş ve Nintendo’nun iştiraki The Pokemon Company tarafından yayınlanmıştı. Nintendo 22 Temmuz’da yatırımcılarına gönderdiği bilgilendirme notunda, The Pokemon Company şirketinde yüzde 32’lik payı olduğunu duyurmuştu.  

Nintendo’nun biraz geç gelen bu açıklaması, borsadaki sert düşüşünü tetiklerken; “Piyasa Nintendo’nun son açıklamasına aşırı tepki verdi” diyen analistlere göre Pokemon GO, Nintendo’nun gelirlerine olumlu yansımaya devam edecek. Geçen mali yılını 33 milyar Japon Yeni faaliyet kârı ile kapatan Nintendo’nun içinde bulunduğumuz mali yılda faaliyet kârını en az 45 milyar Japon Yeni’ne (425 milyon dolar) çıkarması bekleniyor. Nintendo’nun açıkladığı bu tahmini rakam, analist beklentilerinde ise 36 milyar ile 60 milyar Japon Yeni (565 milyon dolar) arasında.


Yorumlar

yorum

1 comment

  1. pelin

    arkadaslar resmi sürümün bir an önce ülkemize gelmesi ve resmi sürümün nimetlerinden faydalanmak için niantic lab ve pokemon apps ye twitterdan yazalım ve de facebook tan işleri hızlandıralım biraz yoksa sona kalacaz

Bir Cevap Yazın