Noel Baba’yı evinize getirecek 7 farklı yol

Malum, dün akşam (24 Aralık) Noel gecesiydi. Bu gecenin ve yılbaşı haftasının da efsanevi kahramanı çocukların merakla beklediği Noel Baba, hiç şüphesiz. Rivayet odur ki, ren geyiklerinin çektiği uçan kızağını hediyelerle doldurup, evlere bacalardan girerek hediyelerini dağıtan bu ak sakallı dede, kutuplardan başlayan yolculuğunda tüm dünyayı dolaşır. Devir teknoloji devri olunca, bu çocukluk hayalinizi online olarak da takip etmek mümkün olabiliyor. İşte Noel Baba’nın şu anda nerede, ne yaptığının izini sürebileceğiniz 7 seçenek…

1 – Üç boyutlu haritadan takip edin

Screenshot 2014-12-25 at 09

1990’lardan bu yana Noel Baba’nın yolculuğunu takip etmek için kullanılan en yaygın online yöntemi Norad Santa, sunuyor. 3 boyutlu dünya haritası üzerinden Noel Baba’nın geçtiği güzargahları anlık olarak takip edebildiğiniz sitede, Analytical Graphics, NASA, Earthstar Geographics, Microsoft Corporation ve NAVTEQ gibi şirketlerin teknoloji çözümleri kullanılarak Noel Baba’nın en son nerede görüldüğü, kaç hediye dağıttığı görülebiliyor.

2 – Köyüne gidin, oyununu oynayın

norad_santa_tracker_2010

Noel Baba’nın yolculuğunu online harita üzerinden sunan NoradSanta’nın iOS ve Android için geliştirilmiş mobil uygulaması da bulunuyor. Bu uygulama, Noel Baba’nın oyuncak dükkanı ve binlerce kilometrelik hediye yolculuğunu oyun olarak oynamak isteyenler için de bire bir. VisionBox şirketi tarafından ücretsiz olarak sunulan uygulama ile Noel Baba’nın hediye yetiştirme telaşına oyunla dahil olabiliyorsunuz.

3 – Telefonunuzun sanal asistanına sorun

Cortana-Screenshot

Akıllı telefonlar için geliştirilen sanal asistan denilince ilk akla geleni Apple’ın Siri’si. Fakat Siri’ye “Noel Baba şu anda nerede?” sorusunu sorduğunuzda, sizi sadece Wikipedia sayfalarına yönlendiriyor. NoradSanta’nın resmi partneri olan Microsoft’un sanal asistanı Cortana’ya bu soruyu yöneltirseniz, harita üzerinden Noel Baba’nın anlık olarak nerede olduğunu size gösteriyor.

4 – Google Earth’ten izini sürün

googlenoel

Noel Baba’nın yolculuğunu an ve an takip edebileceğiniz diğer bir alternatif ise Google Earth. Google‘ın sunduğu hizmette Noel Baba’nın şu anda nerede olduğu, size olan uzaklığı, bir sonraki hediye durağı, dağıttığı hediye sayısı (TSİ 10:30 itibariyle 6.6 milyarı geçti) izlenebiliyor. Android kullanıcıları, Google’ın “Santa Tracker” adlı bu uygulamasını ücretsiz olarak mobil cihazlarına da yükleyip, “Noel Baba’ın İzi” oyunu oynayabiliyor.

5 – Sosyal medyada takipçisi olun

Screenshot 2014-12-25 at 10

Noel Baba’nın sosyal medya hesabı da bulunuyor. 2008 yılında Twitter’a katılan Noel Baba (@NoradSanta) her 10 dakikada bir nerede olduğunu ‘tweet’ ile takipçilerine bildiriyor. Üstelik bu lokasyon bildirimlerinde uğradığı yerlerin fotoğraf ve videolarını da sevenleriyle paylaşıyor. Noel Baba’nın Facebook, YouTube ve Google + hesapları da bulunuyor.

6 – Antalya Demre’ye bir gidiverin

129012695_55dabc2fe7_b

Noel Baba, aslında bu topraklardan çıkmış bir efsane. Milattan sonra 4. yüzyılda bugünkü Antalya’nın Demre ilçesinde yaşayan denizcilerin ve çocukların azizi olarak bilinen Piskopos Nikola, çocuklara hediye verilmesi geleneğinin de öncüsü olmuş. Noel Baba efsanesine kaynaklık eden Nikola’nın çocuklara hediye vermesi geleneği, ilk kez Holandalı göçmenler aracılığıyla önce ABD’ye ve oradan da tüm dünyaya yayılmış. Her yıl 6 Aralık’ta Noel Baba etkinlikleri düzenlenen Demre’de Noel Baba müzesi de bulunuyor.

7 – Gördüğünüz an, Pentagon’u arayın

santa-on-norad-cargo-plane

Noel Baba’nın yolunu bekleyen sadece çocuklar değil. ABD Savunma Bakanlığı Pentagon da her yıl Noel döneminde bu ak sakallı kahramanı izlemek için özel bir “Kırmızı Hat” açıyor. ABD Hava Savunma Komutanlığı Sözcüsü Ruth Castro, geçen yıl özel personel atayıp açtıkları bu hattı arayan 117 bin kişinin “Noel Baba’yı gördüm” dediğini söylüyor.

 

 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın