Nokia, 2016’da akıllı telefon pazarına geri dönecek

Mobil cihaz birimini Microsoft’a satarak telefon pazarından çıkan Finlandiyalı Nokia, 2016 yılında tekrar kendi akıllı telefonlarını pazara sunmayı hedefliyor. Nokia’ya yakın kaynaklardan edinilen bilgilere göre gelecek yıl akıllı telefon pazarında Android veya Windows Phone‘lu iddialı akıllı telefonlar görebiliriz.

2013 yılında mobil cihaz ve hizmetleri bölümünü Microsoft’a satan Nokia, 2016 yılına kadar akıllı telefon üretmesinin önüne geçen maddeyi de ilgili anlaşma kapsamında kabul etmişti. Sadece tablet üretiminin önü açık bırakılan Nokia, Android işletim sistemine sahip bir tableti de tüketicilere sunmuştu. 2016 yılında akıllı telefon üretimine ilişkin süre dolduğunda Nokia, yeni planlarını başlatma yolunda serbest olacak. Finlandiyalı şirketin akıllı telefon planlarına dair bilgiler ise şimdilik oldukça sınırlı.

 

Finlandiyalı’nın gözü Android’te

nokia-n1

Nokia Android’li tableti Nokia N1 ile dikkat çekmişti.

Şirketin üretilecek yeni akıllı telefonlarında kullanacağı yazılım konusunda ise nasıl bir adım atacağı  henüz netlik kazanmadı. Android işletim sistemi mi Windows Phone mu? Bu sorunun yanıtı merakla bekleniyor. Bununla birlikte akıllı telefon pazarındaki rekabetin geldiği boyut düşünüldüğünde, Nokia’nın yeni ürünleri konusunda bu sefer çok daha fazla yaratıcı ve etkileyici olması gerekecek. Nokia’nınn kendisinin akıllı telefon üretmesi yerine Foxconn gibi donanım üreten şirketler üzerinden ilerlemeyi tercih edeceği gelen ilk haberler arasında.

Android cihazlar için ZLauncher adlı yazılımını 2015 yılında kullanıma sunan Nokia, N1 adlı tabletiyle de özellikle Çin’de büyük ilgi görmüştü. Şirketin Android ekosistemine çok daha yoğun şekilde gireceğini destekleyen bir diğer gelişme de Nokia’nın, Android’li telefon ve akıllı saat gibi cihazlar da üreten Fransız teknoloji şirketi Alcatel-Lucent‘i satın almasıydı. 16.6 milyar dolarlık bu satın alma, Nokia’nın gelecekte sunmayı planladığı Android’li akıllı telefonlar için de önemli bir ipucu vermişti.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın