Nokia, Alcatel Lucent’i 16.6 milyar dolara satın aldı

Nokia, telekominikasyon çözümleri sunan Fransız teknoloji şirketi Alcatel-Lucent’in 16.6 milyar dolar karşılığında satın alındığını duyurdu. Microsoft’un, Windows Phone için ödediği 7 milyar doların iki katından fazla bedelle gerçekleştirilen satın alımla birlikte Nokia, Ericsson ve Huawei gibi telekominikasyon dünyasının büyük üreticilerinden biri olmaya hazırlanıyor.

Son kullanıcı odaklı Windows Phone’un satılmasıyla, uzun yıllar boyunca zarar ettiği bir pazar segmentasyonunu devre dışı bırakan Nokia adına atılan bu adım -ağırlıklı olarak- kurumsal pazarlara yönelik bir hamle durumunda. Finlandiyalı şirket, Alcatel-Lucent‘i satın alarak sayısız patentin yanı sıra telefonun mucidi Alexander Graham Bell tarafından 1880 yılında kurulan Bell Laboratuvarları’nı da bünyesine katmış oluyor. Konunun son kullanıcı odaklı bir yönü de var. nokia alcatel lucentAlcatel-Lucent ve Çinli TCL arasındaki ayrı bir ortak girişim beraberinde Android işletim sistemine sahip akıllı cihazlar(akıllı telefon, akıllı saat, vb) üretiliyordu. Nokia, satın alımın bir sonucu olarak bu girişimi de kendi yapısına dahil ediyor ve böylelikle Android ekosistemine dolaylı yoldan da olsa adım atmış oluyor.

Satın alım sonrasında yapılan resmi açıklamada, Nokia adına 5G de dahil olmak üzere geleceğin teknolojilerinde ileri bir konumda olunacağına işaret edildi. Nokia ve Alcatel-Lucent arasındaki anlaşma sonrasındaki sürecin 2016 yılında tamamlanması planlanıyor.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın