Audi, BMW ve Mercedes, Nokia HERE Maps’i 2.8 milyar Euro’ya satın aldı

Nokia’nın harita birimi HERE Maps, Alman otomotiv üreticilerinden oluşan bir konsorsiyuma satıldı. Audi, BMW ve Daimler’den (Mercedes) oluşan Alman otomotiv konsorsiyumunun, Nokia’nın haritası HERE Maps için ödeyeceği tutar ise 2.8 milyar Euro (yaklaşık 8.5 milyar TL) oldu.

nokia-here-maps

Satın almayla ilgili Nokia’dan yapılan resmi açıklamada, devir işlemlerinin 2016 yılının ilk çeyreğinde tamamlanacağı duyuruldu. Yaklaşık 3.1 milyar dolara satılan HERE Maps için Nokia, 2015 yılının Nisan ayında, satış dahil çeşitli elden çıkarma opsiyonlarını değerlendireceğini açıklamıştı.

2008 yılında Avrupa merkezli lokasyon tabanlı hizmetler sunan NAVTEQ’i bünyesine katan Nokia, 2008 ve 2012 yılları arasında online harita alanında Ovi Maps ile faaliyetlerini sürdürmesinin ardından 2012 yılında HERE’ı tanıtmıştıWeb’in yanısıra Windows Phone, Android ve iOS uygulama mağazalarından ücretsiz indirilebilen HERE’da, 6454 kişi çalışıyor.

2014’te 1.2 milyar Euro zarar etti 

Nokia-HERE-Drive

2015 yılının ikinci çeyreğinde HERE gelirleri 290 milyon Euro olan Nokia, harita biriminden 27 milyon Euro faaliyet kârı elde etmişti. Nokia’nın  HERE Maps birimi, 2014 yılı genelinde ise 970 milyon Euro gelir elde ederken, faaliyet zararı 1.2 milyar Euro olmuştu.

Cihaz birimini 2013 yılında 7.2 milyar dolara Microsoft’a satan Nokia’nın akıllı telefon ve tablet işlerinin tersine harita uygulaması HERE’ın kısa sürede teknoloji devlerinin ilgisini çekerken, sosyal ağ Facebook Nokia HERE’ın altyapısını kullanmaya başlamıştı. Nokia’nın HERE Maps’i satacağını duyurmasının ardından Facebook başta olmak üzere Uber, Samsung, Baidu, Apple, Yahoo ve Alibaba gibi devler, potansiyel alıcılar olarak öne çıkmıştı.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın