Nusrat: Hikayesini Çanakkale Savaşı’ndan alan nefes kesici bir oyun

Son günlerde App Store ve Google Play uygulama mağazalarında dikkat çeken Nusrat adındaki mobil oyun, hikayesini Çanakkale Savaşı’ndan alıyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi tarafından geliştirilen Nusrat, Çanakkale Zaferi’nin 100. yıl dönümü sebebiyle oyunseverlere sunulmuş. Adını mayın gemisi Nusrat’tan alan oyun, hem grafik hem de oynanabilirlik açısından birçok yabancı oyuna fark atıyor.

Çanakkale Muhaberesi’nde savaşan bir asker olarak başladığınız Nusrat, 6 bölümden oluşuyor. Bu bölümlerde denizde ve karada olmak üzere iki farklı alanda savaşılıyor. Oyuna da denizden savaşıyla başlanılıyor. Oyunseverler ilk bölümde Nusrat Mayın Gemisi ile mayın döşemeye başlıyor. Bu görevde başarılı olduktan sonra 18 Mart Boğaz Harbi ile deniz savaşlarına devam ediliyor.

 

Conk Bayırı’nda tamamlanıyor

Deniz harplerinden sonra ise askerler karada savaşmaya devam ediyor. Kara savaşlarına Tekke Koyu çıkarmasıyla başlanıyor. Oyunculara, tüfek, tabanca, süngü ve az sayıda mermi veriliyor. Kara savaşı bu noktada başladıktan sonra oyuncular, sırasıyla Kirte’yi ele geçirmeye çalışıyor. Daha sonra ise Arıburnu (Anzac) Koyu çıkarması yapılıyor. En son ise Conk Bayırı’nda savaşılıyor. Burayı da başarılı bir şekilde bitirenler oyunu kazanıyor.

nusrat-canakkale-savasi-oyun

Yazının başında da belirttiğimiz gibi oyunu oldukça başarılı bulduk. Grafik ve hikaye kurgusunun yanı sıra oyundaki seslendirmeler de gayet başarılı. 5 farklı müziğin bestelendiği Nusrat’tın metinleri özel olarak seçilmiş ve kayıt edilmiş. Anadolu’nun her yöresinden asker sesleri de oldukça dikkat çekici.

Nusrat, artık Türkiye’den de oldukça başarılı oyunların çıkabildiğinin en büyük kanıtlarından. Umarız önümüzdeki dönemde de Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Nusrat’a benzer oyunlar geliştirir.

nusrat-canakkale-savasi-oyun

Oyun şu anda tüm akıllı telefonlara indirilebiliyor ve oynanabiliyor. Nusrat tamamen ücretsiz. Oyun hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak resmi internet sitesini inceleyebilirsiniz. Şimdiden bol eğlenceler 🙂

iPhone, Android


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın