“Ok Glass. Kahvemi Öde”

Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) 2012’de web ve 2013’te mobil uygulamalarını kullanıma sunduğu dijital cüzdan BKM Express, Google Glass ile giyilebilir teknolojilere taşındı. BKM bünyesinde kurulan ve teknolojik gelişmeleri, ödeme sistemleri sektörü ile buluşturmayı amaçlayan BKM Laboratuvarı’nın (BKMLab) geliştirdiği bu proje sayesinde, artık sesli komut ve göz temasıyla BKM Express ile ödeme yapmak mümkün olacak.

BKMLab mühendisleri tarafından geliştirilen uygulama sayesinde 16 bankanın kredi kartı ve banka kartının tanımlanabildiği BKM Express ile Google Glass’tan alışveriş yapmak için ‘göz kırpmak’ ve ‘sesli komut’ vermek yeterli olacak. Şu anda BKM bünyesinde test edilip, kullanılabilen Google Glass ile ödeme uygulaması önümüzdeki dönemde kafe ve restaurantlar başta olmak üzere kartlı ödeme sistemi bulunan noktalarda karşımıza çıkacak.

Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyan dijital cüzdan BKM Express ile Google Glass’tan ödeme yönteminden yararlanabilmek için BKM Express üyesi olmak yeterli olacak. Mevcut üyeler ise şifreleri ile dijital cüzdanlarına ulaşabilecek. Bu aşamadan sonra Google Glass üzerinden açılan BKM Express uygulaması ve sesli komutlar ile BKM Express kullanıcısı almış olduğu ürünün ödemesini yapabilecek.

Google Glass ile ödeme nasıl yapılır?

Google Glass ile ödeme yapmak için öncelikle kullanıcının kartını BKM Express’e kayıt ettirmiş olması gerekiyor. Ardından ödeme noktasında Google’ın gözlüğünü takan kullanıcı, “Ok Glass” komutu ile cihazı aktif hale getiriyor. BKMLab’in Glass için geliştirdiği uygulamayı çalıştırmak için sesli olarak “Express” komutunun verilmesinin ardından deme ekranından şıkan QR kod, Google Glass ile taranıp, “Take it” (al) deniliyor. Ödeme, “Approve” (Onayla) komutu ile tamamlanıyor.

‘Apple Pay için görüşmelere başladık’

apple-pay-cards

BKM Express’in Google Glass uygulamasının tanıtımı için bir grup teknoloji editörü ile biraraya gelen BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko, “BKMLab ile kart sahiplerinin veya gelecekte kart kullanıcısı olacak kişilerin, kullanım oranını yükseltecek inovasyonlar, yeni yöntem ve uygulamalar geliştirmeye odaklandık. Geliştirilecek her uygulama ile ödeme sistemlerinin dijital dönüşümüne öncülük edecek BKMLab, sektörün lokomotifi görevini de üstlenmiş olacak. Şu anda 57 mühendisin çalıştığı BKMLab, 2015 yılı başında 1000 metrekarelik bir alanda faaliyetlerine devam edecek” dedi. Apple’ın yeni işletim sistemi iOS 8 ile gelen mobil ödeme sistemi Apple Pay’i Türkiye’de de kullanım asunabilmek için BKM olarak çalışmalara başladıklarını belirten Canko, “Apple Pay için ABD’nin en büyük servis sağlayıcıyla görüşmelere başladık” diye konuştu.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın