Teknoloji dünyasının okulu bırakıp zengin olan 9 milyarderi

“Eğitim, şart” ama bazı isimler var ki, onsuz da hem milyonlarca teknoloji kullanıcısını hem de milyar dolarları peşlerinden sürüklüyor. Milyonların hayalini kurduğu Stanford ve Harvard gibi dünyanın en iyi üniversitelerindeki eğitimlerini ellerinin tersiyle iten bu isimler, sizi yine de “terk dilekçesi” hazırlamaya teşvik etmesin. Ama biz “Okumakta fayda var” (en azından hikayelerini) diyerek, “Okulu bırakıp zengin olan 9 teknoloji lideri” listesine geçelim.

 

1 – Bill Gates, Microsoft’un Kurucusu

bill-gates

Serveti: 80.5 Milyar Dolar

ABD’nin Seattle kentinde 1955 yılında doğan Bill Gates, ilk yazılım programını 13 yaşındayken yazdı. 1973 yılında girdiği Harvard Üniversitesi’nden 1975 yılında atıldı. Aynı yıl 100 dolarla Microsoft’u kuran Gates, üniversitesindeki hocasına “30 yaşına gelmeden milyoner olacağım” dedi. 1986 yılında 31 yaşına girince bu hedefini başaran Gates, 2007 yılında Harvard Üniversitesi’nden “Onur Madalyası” aldı.

 

2 – Larry Ellison, Oracle’ın Kurucusu

Larry-Ellison

Serveti: 46 Milyar Dolar

Steve Jobs gibi evlat edinen bir diğer teknoloji lideri olan Larry Ellison, 1944 yılında doğdu. Gençlik yıllarında kendisini evlat edinen annesinin vefat etmesinin ardından, Illinois Üniversitesi’nde 2. yılındayken, okulu bıraktı. Ardından Chicago Üniversitesi’ne giren Ellison, buradan da ayrıldı. 8 yıl boyunca birbirinden farklı alanlarda çalışan Ellison, 1982 yılında Oracle Systems Corporation’ı kurdu.

 

3 – Mark Zuckerberg, Facebook’un Kurucusu

markzuckerberg

Serveti: 33.3 Milyar Dolar

Diş hekimi bir baba ve psikolog bir annenin tek çocuğu olarak 1984’te dünyaya geldi. İlk programını 10 yaşındayken yazan Zuckerberg, ABD’nin en saygın üniversitelerinden Harvard’a girdi. Üniversite yıllarında ilk olarak okulun en yakışıklı ve en güzel öğrencilerinin seçildiği facemash.com sitesini kurdu. Zuckerberg, sitede yer alan öğrencilerin fotoğraflarını bulmak için, üniversitenin veri tabanını ‘hack’lediği ortaya çıkınca, disipline verildi ve okulu bıraktı.

 

4 – Michael Dell, Dell’in Kurucusu

Michael-Dell

Serveti: 21.9 Milyar Dolar

Teksas Üniversitesi biyoloji bölümüne kayıt yaptıran Michael Dell, ders çalışmak yerine, yurt odasına yerleşir yerleşmez, bilgisayarın içini açıp, incelemeye başladı. Ailesini Dell’in doktor olmasını istiyordu ama O, yerel gazetelere reklam vererek bilgisayar satmaya odaklandı. Ve “IBM’e rakip olmak istiyorum” diyerek, 18 yaşındayken, kendi isteğiyle okuldan ayrıldı.

 

5 – Steve Jobs, Apple’ın Kurucusu

steve-jobs

Serveti: 11 Milyar Dolar

1955’te San Francisco’da doğan Jobs’u, o dönemde üniversite öğrencisi olan biyolojik ebeveynleri Joanne Schieble ve Suriye asıllı Abdulfattah Jandali’nin evli olmadıkları gerekçesiyle evlatlık vermek zorunda kaldılar. Paul ve Clara Jobs çifti tarafından evlat edinilen ve “Steve”adını alan Jobs, 1972’de Oregon’daki Reed Üniversitesi’ne girdi ancak akademik hayatın disiplinine uyum sağlayamadığı için birinci dönemin sonunda okulu bıraktı.

 

6 – Jan Koum, WhatsApp’ın Kurucusu

Jan-Koum

Serveti: 6.8 Milyar Dolar

1976 yılında Ukrayna’nın Kiev kentinde doğan Koum, 16 yaşındayken annesinin ve anneannesinin yaşadığı California’ya göç etti. Burada San Jose Devlet Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri bölümüne giren Koum, Yahoo’da çalışmak için okulu bıraktı. Yaklaşık 9 yıl çalıştığı Yahoo’nun ardından 2009 yılında şu anda dünyanın en büyük mesajlaşma servisi haline gelen WhatsApp’i kurdu.

 

7 – Elizabeth Holmes, Theranos’u  Kurucusu

elizabeth-holmes

Serveti: 4.5 Milyar Dolar

Stanford Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünde okuyan Holmes, ailesinin izin vermemesine karşın Singapur’da gidip, SARS gibi Uzakdoğu’ya özgü hastalıkların teşhis ve tedavisi üzerine çalışmalar yaptı. Bu deneyiminin ardından üniversitedeki 2. yılında henüz 19 yaşındayken, Stanford’tan ayrılmaya karar verdi. Geliştirdiği kan analiz teknolojileriyle Holmes, bugün “Sağlığın milyarder kraliçesi” oldu.

 

8 – Evan Williams, Twitter’ın Kurucu Ortağı

evan-williams

Serveti: 2.4 Milyar Dolar

1972 yılında Nebraska eyaletinin Clarks kasabasındaki bir çiftlikte doğan Evan Williams, Nebraska-Lincoln Üniversitesi’ne girdikten 1.5 yıl sonra okulu bıraktı. California’da Intel ve HP gibi firmalarda bir süre çalıştıktan sonra kendi internet girişimini kurmaya odaklanan Williams, 2006 yılında Jack Dorsey ile birlikte Twitter’ı hayata geçirdi.

 

9 – Jack Dorsey, Twitter’ın Kurucu Ortağı

jack-dorsey

Serveti: 2.3 Milyar Dolar

1976 yılında İtalyan asıllı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Jack Dorsey, Missouri Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden ayrılmasının ardından  140 karakterlik sosyal ağ fikrinin doğduğu New York Üniversitesi’ne transfer oldu. Bu üniversiteyi de bırakan Dorsey, 2006 yılında Twitter’ı kurdu.

 

 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın