Twitter’ın başkanı Omid Kordestani hakkında az bilinen 7 gerçek

Sosyal ağ Twitter’ın yönetim kurulu başkanı olan Omid Kordestani, gerek Google’daki 16 yıllık geçmişi gerekse İran’da başlayan zorlu yaşam koşulları ve etnik kimlik tartışmalarıyla belki de en çok Türkiye’nin gündemine oturdu. Peki gerçekten kimdir bu Omid Kordestani? Nereden geldi? Neler yaptı?

İşte 7 maddede derlediğimiz nam-ı diğer Ümit Kürdistanlı…

 

1 – Tahran’da doğdu, Katolik okulunda okudu

kordestani-okul

1963 yılında İran’ın başkenti Tahran’da doğdu. 1970’li yılların başında Tahran’da bulunan bir İtalyan Katolik okulu olan Andisheh Don Bosco School’da okudu. 1977 yılında babasını kaybetmesinin üzerine 14 yaşındayken, ailesiyle birlikte İran’dan ABD’ye göç edip, California eyaletindeki San Jose kentine yerleşti. Soyadı “Kürdistanlı” anlamına gelse de, kendini “İranlı-Amerikalı” olarak nitelendirdi.

 

2 – Stanford’ta master yaptı, HP’de çalıştı

omid-kordestani2

1980-1084 yılları arasında San Jose Devlet Üniversitesi’nde Elektrik ve Elektronik Mühendisliği okudu. İş hayatına 1984 yılında Hewlett-Packard (HP) ile adım attı. 1984-1989 yılları arasında çalıştığı HP’de Ürün Pazarlama Müdürü oldu. 1989-1991 yılları arasında Stanford Üniversitesi’nde “Organizasyonel Liderlik” üzerine master yaptı.

 

3 – İslam Devrimi’nden kaçan Bita ile evlendi

Bita Daryabari

1979’daki İslam Devrimi sonrası 1980’lerin başında İran’dan ABD’ye göç etmek zorunda kalan Bita Daryabari ile 1991 yılında evlendi. 2 çocuğu olan çift, 2009 yılında boşandı. İranlı olduğu gerekçesiyle lise yıllarında arkadaşlarının kendisini ‘terörist’ diye çağırdıklarını belirten Bita Daryabari, ABD’deki ayrımcılığa karşı pek çok sivil toplum örgütünde görev aldı, bu amaçla İran-Amerikan toplumu ve Farsça konuşanlara yönelik kar macı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşu olan Pars Equality Center’ı da kurdu.

 

4 – Vodafone ve Spotify’ın yönetimine girdi

umit-kurdistanli

1991 ile 1995 yılları arasında kalemle çalışan taşınabilir bilgisayar girişimi GO Corporation ve interaktif oyun şirketi The 3DO Company’de iş geliştirme ve ürün yönetimi alanında direktörlük görevlerinde bulundu.1995-1999 yılları arasında Netscape’te çalışmasının ardından 1999’da Google’a 11. çalışan olarak adım attı. 2013 ve 2014 yıllarında mobil operatör Vodafone ve online müzik dinleme servisi Spotify’da yönetim kurulu üyeliği görevinde bulundu.

 

5 – İkinci eşiyle Google’da tanıştı

Gisel HiscockABD vatandaşı olan Omid Kordestani, 2011 yılında o yıllarda Google’da birlikte çalıştığı Gisel Hiscock ile evlendi. Evlenmelerinin ardından (Kordestani) soyadını alan Gisel Hiscock, 2013’te politikacılara yönelik olarak veri analizi yapan Crowdpac’in kurucu ortakları arasında yer aldı.

 

6 – ‘En Etkili 100 İsim’ arasına girdi

omid-kordestani3

Google’ın kurucuları Larry Page ve Sergey Brin’e danışmanlık da yapan Omid Kordestani, ABD’deki İran toplumuna yönelik ilk sivil toplum örgütlerinden olan PARSA Community Foundation’ın kurucuları arasında yer aldı. Time Dergisi, tarafından 2006 yılında “Dünyanın En Etkili 100 İsmi” arasında gösterildi. 2 milyar doları bulan kişisel servetiyle “Dünyanın En Zenginleri” listesine de girdi.

 

7 – Gayrimenkul zengini de oldu

kordestani-zengin2004’te Califronia’da 18 milyon dolara aldığı konak ve 2008’de New York’ta Central Park’ın karşısında 30 milyon dolara satın aldığı apartman ile ‘teknoloji dünyasının en pahalı evlerinde oturanlar isimleri’ listesine de giren Omid Kordestani, golf ve tenis oynayıp, yoga da yapıyor.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın