Online müzik servislerini kullanmak için 7 sebep

Neydi o eski günler… Mp3 bulmak için arama motorlarının başında dakikalarca zaman geçirilirdi. Sonuç ise çoğu zaman hüsran. İndirilen .zip dosyasının içinden ya çok kalitesiz bir dosya veya virüs programlarını göreve çağıran bir .exe dosyası. Biraz teknolojiyle iç içe olanların kullanmaya başladığı online müzik servisleri artık giderek yaygınlaşıyor. Mp3 kavramını artık raflara kaldıran bu servislerden Türkiye’de birçok seçenek bulunuyor. Deezer, Spotify, Fizy, Turkcell Müzik, Avea Müzik ve TTNET Müzik Türkiye’deki kullanıcıların hizmetin. Siz de hala mp3 peşinde koşuyorsanız, hazırladığımız listeye mutlaka bir göz atın. İşte mp3 arayışlarını sonlandıran online müzik servislerini kullanmak için 7 sebep

 

1- Cebinden müzik çıkar

Happy Woman Listening To Music

Yolda giderken dilinize bir şarkı dolandı. Ancak bu şarkı ne telefonunuzda ne de mp3 playerınızda var. İşte burada online müzik servisleri devreye giriyor. Bu uygulamaların arama motoruna dilinize dolanan şarkıyı yazarak saniyeler içinde dinleyebilirsiniz. Online müzik servislerinin uygulamaları hem tablet hem de akıllı telefonlar için mevcut.

 

2- Metroda bile dinle

metro-muzik-dinle

Adı üzerinde online, ama offline modu da var. Başka bir deyişle beğendiğiniz bir şarkı listesini telefonunuza indirerek internet olmadan bile dinleyebilirsiniz. Metroda, uçakta veya internet bağlantınızın olmadığı bir yerde. Bu özellik mp3 fanlarına bile hava atacaksınız.

 

3- Albüm fiyatına sınırsız

online-muzik-fiyatlari

Şu anda dijital bir albümü satın almanın fiyatı 10 TL arasında değişiyor. CD fiyatları ise nereden baksanız 12 TL civarında. Ancak online müzik servisleri bu seçeneklerden daha fazlasını veriyor. Ve aylık olarak abonelik ücretleri yaklaşık 10 TL. Hemen hemen 1 paket sigara fiyatına 1 ay boyunca müzik dinleyebilirsiniz.

 

4- Karaoke yap

deezer-karoke

Online müzik servisleri, gün geçtikçe kendini geliştirmeye devam ediyor. Geçen hafta Deezer’a eklenen yeni bir özellik bunun en son örneği oldu. Deezer kullanıcıları, bir yandan müzik dinlerken diğer yandan şarkı sözlerini takip edebiliyor. Yani akıllı telefon veya tabletlerde karaoke yapabilmek mümkün hale geliyor.

 

5- Hangi şarkı olduğunu bul

shazam-soundound

Gittiğiniz bir cafede muhteşem bir şarkı çalıyor. Bu şarkıyı bulabilmek için Shazam veya Soundhound uygulamasını açıyorsunuz. Şarkı bulunduğunda ise online müzik servisleri bu şarkıyı size otomatik öneriyor. Spotify’daki bu özellik ücretsiz olarak kullanılabiliyor.

 

6- Sınırsız seçenek

spotify-deezer-album-sayisi

Bu kadar artıya karşı hala mp3’ü tercih ederim diyorsanız sıkı durun. En güncel şarkıları dinlemek için sürekli olarak mp3 listenizi yenilemeniz gerekir. Online müzik servisleri ise kendilerini her an yeniliyor. Yeni bir şarkı veya albüm çıktığında bu listeler yenileniyor.

 

7- Göze de hitap ediyor

online-muzik-video

Müzik diyoruz, ama göze de hitap ediyor. Bir şarkıyı dinlemek size yetmiyorsa, online müzik servisleri yardımınıza koşuyor. Şarkıların yanında bulunan ekran simgesine basan kullanıcılar, bir anda kendilerini video klibin içerisinde buluyor. Özellikle yolculuk esnasında sıkça kullanabileceğiniz bir özellik.

 

Bonus: TV ekranında da müzik keyfi

chromecast-deezer-ozellik

Deezer’ın son özelliklerinden biri Google’ın ChromeCast ile entegrasyonu oldu. Akıllı telefon veya tablet uygulaması kullanıcıları, müzik dinlerken ekrandaki ChromeCast simgesine basınca müzik televizyon ekranına taşınıyor. Ekranda da şarkıcı ve şarkı bilgileri yer alıyor.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın