Fiber için Ortak Altyapı Şirketi (OAŞ) kuruluyor

Türkiye telekomünikasyon sektörünün önemli oyuncuları Turkcell Superonline, Vodafone, Türksat ile Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER) üyesi şirketler aldıkları kararla Ortak Altyapı Şirketi (OAŞ) kurmak için görüşmelere başladıklarını açıkladı.

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, Vodafone CEO’su Gökhan Öğüt, Türksat Genel Müdürü Cenk Şen ve TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak’ın katılımıyla düzenlenen toplantıda, Türkiye’nin dünya ile rekabetteki gücünü arttıracağı belirtilen bu adımla sektörün önemli kazanımlar elde edeceği ifade edildi.

Fiber internet yatırımları birlikte yapılacak

Türkiye’nin daha hızlı gelişmesi için kritik önem taşıyan başta fiber olmak üzere güçlü bir telekomünikasyon altyapısı için Turkcell Superonline, Vodafone, Türksat ve TELKODER üyesi operatörler iş birliği yapmak için görüşmelere başladıklarını açıkladılar.

Türkiye’de son dönemde gerekliliği çok sayıda operatör tarafından gündeme getirilen ve sivil toplum kuruluşları tarafından da desteklenen Ortak Altyapı Şirketi’nin (OAŞ) kurulması için bir araya gelen taraflarca yapılan açıklamada şöyle denildi:

fiber-altyapi-calisma

“Ülkemizde var olan telekomünikasyon altyapılarının en etkin şekilde kullanılması ve geliştirilmesi, sektördeki tüm şirketlere sektör altyapısının en uygun şartlarda ve adil olarak sağlanması ve mükerrer yatırımlarla kaynakların boşa harcanmaması için Turkcell Superonline, Vodafone, Türksat şirketlerinin ve telekomünikasyon sektöründeki diğer şirketlerin en geniş kapsamda katılımının sağlanacağı bir ‘Ortak Altyapı Şirketi (OAŞ)’ kurulması konusunda çalışmalara başlanacaktır. Söz konusu çalışmalar başta Rekabet Kanunu ve Elektronik Haberleşme Kanunu olmak üzere ilgili mevzuatta öngörülen tüm düzenlemelere, izinlere ve yetkilendirme şartlarına uygun bir şekilde yürütülecektir.”

‘Hızlı interneti uygun fiyatlarla verecek’

fiber-internetAçıklamada, şu ifadelere yer verildi: 

“Hükümet Programında da yer alan ve Sayın Başbakan’ın ülkemizi sayısal geleceğe taşıma amacı doğrultusunda, hızlı internet hizmetlerinin daha yaygın, uygun fiyatlarda ve kaliteli koşullarla kullanıcılara ulaştırılmasını temin edecek, tüm sektörün katılımına açık olan bu hayati girişime, kamunun ve özel sektörün uyum içinde, ülkemizin geleceği için gerekli desteği vereceğine olan inancımız tamdır.

Toplumumuzun en geniş siyasi ve sosyal kesimlerinin desteğinin de yanımızda olacağına inanıyoruz. Bu girişim, zor günlerden geçen ülkemizde geleceğe olan güvenimizi ve yatırım kararlılığımızı göstermektedir.’’

Mevcut altyapının % 79’u Türk Telekom’un

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu‘nun (BTK) 2016 Yılı 1. Çeyrek Pazar Verileri Raporu‘na göre Türkiye’de 2016 yılı birinci çeyreği itibarıyla alternatif işletmecilerin toplam fiber uzunluğu 58 bin 155 km. Türk Telekom’un ise 214 bin 395 km fiber altyapısı bulunurken, bunun yaklaşık 124 bin 374 km’si omurga, kalan kısmı erişim amaçlı kullanılıyor. Diğer bir deyişle Türkiye’nin 272 bin 550 km olan toplam fiber altyapısının yüzde 79’u tek başına Türk Telekom’a ait.

Yine bu yılın ilk çeyreği sonu verilerine göre Türkiye’de 1.7 milyon fiber internet abonesi bulunuyor. Bu sayının 1 milyonunu binaya kadar fiber (FTTB) , yaklaşık 700 binini ise eve kadar fiber (FTTH) aboneleri oluşturuyor.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın