87. Oscar Ödülleri’ne teknolojinin damgasını vurduğu 7 an

Dünyanın en prestijli sinema ödülleri olarak gösterilen ve bu yıl 87’nci kez verilen Oscar (Akademi) Ödülleri  sahiplerini buldu. ABD’nin Los Angeles kentindeki Dolby Tiyatrosu’nda düzenlenen 87. Oscar Ödülleri’ni, dünya çapında milyonları uykusuz bıraktı. Geçen yıl “Selfie”si ile öne çıkan Oscar Töreni’nde  bu yıl gözden kaçırmış olabileceğiniz teknolojinin sahne aldığı 7 anı bir araya getirdik.


1 – Apple: Film artık böyle çekilir


Oscar ödüllerinin sahiplerinin bulduğu gecede Apple, Martin Scorsese tarafından seslendirilen ve iPad’in film endüstrisinde kullanımına yönelik hazırladığı reklamı ile sahne aldı.”Make a film with iPad” (iPad ile film yap) adlı reklamını yayınlamaya başladı. Oscar ödüllerinin sahiplerini bulacağı günde yayınlanan reklamda, Los Angeles Sanat Okulu öğrencilerinin Final Draft Writer, FiLMiC Pro, GarageBand ve VideoGrade gibi uygulamalarla iPad’i film çekmek için nasıl kullandığı gösteriliyor.

 

2 – Wozniak’ın müzik keyfi


Steve Jobs ile birlikte Apple’ı kuran isim olan Steve Wozniak (nam-ı diğer, ‘Woz’),  Oscar Töreni’nde izleyicilerin karşısına ABD’li lüks otomobil markası Cadillac’ın yeni reklamı ile çıktı. Cadillac’ın “Büyük Cesaret” adlı kampanyasında yeralan Wozniak, reklamda, evinde uzanmış ‘dijital pikap’ından keyifli bir şekilde müzik dinliyor. Reklamda, “hayatları boyunca risk alan yıldızlar, otomobil alırken riske girmez” teması işleniyor.

 

3 – Selfie yoksa Lady Gaga’nın eldiveni var

lady-gaga-oscars-gloves

2014 yılındaki Oscar Ödül töreninde dünyaca ünlü yıldızların birlikte çektiği ve ‘retweet’ rekorlarını alt üst ederek, hayatımıza yerleşen “selfie” pozu hala aklımızda. Bu yıl benzer etkide bir poz gelmedi. Ancak sosyal medyada gecenin en çok konuşulanları arasına Lady Gaga’nın eldivenleri girdi. Gaga’nın bulaşık eldivenine benzetilen aksesuvarı, gecenin Twitter fenomeni oldu.

 

4 – Bir ödül de Snowden ile siber güvenliğe

snowden-citizen-four

En iyi film/yönetmen/kadın ve erkek oyuncu ödüllerine kilitlenilen gecede, bir ödül var ki, tam anlamıyla siber güvenliğe gitti. Eski bir CIA ve NSA çalışanı olan Edward Snowden’in ABD ve İngiltere başta olmak üzere hükümetlerinin kitlesel gözetleme faaliyetlerini ifşa etmesini konun alan “Citizenfour”, 87. Oscar Ödülleri’nde “En İyi Belgesel” ödülünü aldı.

 

5 – Duayenler çok eleştirdi ama…


2014 yılında vizyona giren “Interstellar” (Yıldızlararası) filmi, diyalogların gülünçlüğü ve NASA’nın gelecekteki çalışma biçiminin temelsizliği gibi nedenlerle eleştiri oklarını  üstüne çekse de 87. Oscar Ödül Töreni’nde “En İyi Görsel Efekt” dalında büyük ödülü almayı başardı. Filmin yapımcı ve danışmanları arasında yer alana Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’nden dünyaca ünlü astrofizikçi Kip Thorne, “solucan delikleri” ve “zamanda yolculuk” kavramlarıyla bu başarının arkasındaki isim oldu. Interstellar’ın bilimsel arka planı hakkında yazılmış en ayrıntılı yazılardan birini, buradan okuyabilirsiniz.

 

6 – Animasyonun kralı robotik teknoloji


Teknoloji ve Oscar denilince, animasyonu atlamak olmaz. Gecenin “En İyi Animasyon Film” ödülünü Big Hero 6 (6 Süper Kahraman) aldı. Walt Disney Animation Studios tarafından çekilen film, zeki bir robot tasarımcısı olan Hiro Hamada’nın suç örgütlerine karşı yaşadığı şehri kurtarma mücadelesini konu alıyor. Bir grup yüksek teknolojili kahramanının hikayesini beyaz perdeye taşıyan film, 165 milyon dolarlık bütçeyle çekilmiş. Türkiye’de 16 Ocak 2015’te vizyona giren ve komediyle macerayı bir araya getiren filmi izleyenlerin sayısı 600 bini buldu.

 

7 – Minik Kuş, her yerde karşımıza çıktı


Oscar’ı inceleyip, büyük ödülü es geçmek tabi ki olmaz. 87. Oscar Ödül Töreni’nde “En İyi Film” ödülü, Birdman’e gitti. Türkiye’de bu cuma (27 Şubat) vizyona girecek olan film, bir zamanların ikonik bir süper kahramanını canlandıran Raymon Carver’ın (Keaton) zamanla popülerliğini yitirmesini ve bunun üzerine ailesi, kariyeri ve kendisini yeniden iyileştirmesi sürecini konu alıyor. Film için çekilen yukarıdaki eğlenceli parodide, Türkiye’de son 2 gündeki ‘siyasi caps’lerde en sık gördüğümüz karakter olan Susam Sokağı’nın “Minik Kuş”u sahne alıyor. Birdman’deki Keaton’ın karakteri Riggan’a özenen Minik Kuş, tıpkı Birdman gibi bir şeyleri yapması için onun kulağına fısıldıyor.

 

Bonus: …and Oscar goes to….

oscar-goes-to

Gecede altın heykelciği kazanan 24 ödül şu şekilde oluştu:

En İyi Film (Birdman), En İyi Yönetmen (Alejandro González Iñárritu – Birdman), En iyi Erkek Oyuncu, (Eddie Redmayne – The Theory of Everything), En İyi Kadın Oyuncu (Julianne Moore – Still Alice), En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (J.K. Simmons – Whiplash),  En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Patricia Arquette – Boyhood), En İyi Uyarlama Senaryo (Graham Moore – The Imitation Game), En İyi Özgün Senaryo (Birdman),  Yabancı Dilde En İyi Film (Ida – Polonya), En İyi Belgesel (CitizenFour), En İyi Animasyon (Big Hero 6), En İyi Kurgu (Whiplash – Tom Cross), En İyi Orjinal Şarkı (Glory – Selma), En İyi Orjinal Film Müziği (The Grand Budapest Hotel – Alexandre Desplat), En İyi Görüntü Yönetmeni (Birdman – Emmanuel Lubezki), En İyi Kostüm Tasarımı (The Grand Budapest Hotel – Milena Canonero), En İyi Makyaj ve Saç (The Grand Budapest Hotel – Frances Hannon ve Mark Coulier), En İyi Prodüksiyon Tasarımı (The Grand Budapest Hotel), En İyi Ses Kurgusu (American Sniper), En İyi Ses Miksajı (Whiplash), En İyi Görsel Efekt (Interstellar), En İyi Kısa Film (The Phone Call – Mat Kirkby, James Lucas), En İyi Kısa Animasyon (Feast), En İyi Kısa Belgesel (Crisis Hotline: Veterans Press 1 – Ellen Goosenberg Kent ve Dana Perry).

 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın