Osmanlıca ile içtimai mecliste kullanacağımız 7 kelime

Bu haber için attığımız başlığın kusuruna bakmayın. Şu anda Osmanlıca’ya çok fazla hakim değiliz. Ancak çalışmaya başladık. Lafı uzatmadan hemen konuya gelelim. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımız’ın da açıkladığı gibi lisede Osmanlıca eğitimi verilmeye başlanacak. Bu yüzden kullanmadan yapamadığımız sosyal ağlarda en fazla kullandığımız kelimeleri şöyle bir Osmanlıca’ya çevirelim dedik. Şimdiden hem gözümüz hem de kulağımız alışsın. İşte Osmanlıca ile hayatımıza girecek 7 sosyal ağ kelimesi

 

1- İçtimai meclis

osmalica-sosyal-ag

Aslında işin en başından başlamak gerekiyor. Osmanlıca sosyal ağ ne demek. Araştırdık, danıştık bulduk. Osmanlıca yazmaya başladığımızda Facebook, Twitter veya Instagram gibi sosyal ağlardan ‘içtimai meclis’ görmeye başlayacağız. Şimdiden gözümüz, kulağımız alışmaya başlasın.

 

2- İlhak-ı adid

osmalica-arkadas-ekle

Facebook ile beraber son dönemlerde en sık kullandığımız terimlerin arasında yer alıyor. Özellikle hoşlandığımız biri olduğunda ilk yaptığımız şey ‘arkadaş olarak eklemek’. İşte Osmanlıca ile hayata geçecek dillerden biri ‘ilhak-ı adid’.

 

3- Ehl-i Takib

osmali-arkadas

Twitter veya Instagram farketmez… Artık takip etmeyeceğiz, ehl-i takib edeceğiz. Şimdiden yazın bir kenara. Neden beni ehl-i takib etmiyorsun dediğimizde anlaşılacağımız bir döneme şimdiden hazır olun.

 

4- Lehz

osmanli-durtme

Özellikle Facebook’tan çıkmayanlar bu madde sizin için geliyor. Birçoğumuzun kullanmadığı, ancak arada da elimizin gittiği dürtme tuşu artık lehz. Yani bir arkadaşınızı ‘lehz’ edeceksiniz. Aman dürtme falan kullanmayın. Dışlanırsınız.

 

5- İstihsan

osmanlica-begeni

Instagram’da veya Facebook’ta o beğenme tuşu olmasaydı ne yapardık. Bazen birçok sözcük yerine geçebilecek ‘beğenme’ tuşunu unutun artık. Tüm kullanıcılar birbirlerinin paylaşımlarını ‘istihsan’ edecek.

 

6- İktisam

osmanli-paylasim-tuşu

Yine sık sık kullanılacak sözlerden birine geldik. Share, paylaş buttonları artık yalan olacak. Bu düğmelerdeyse iktisam yer alacak. Örneğin bir fotoğraf paylaşacaksınız, pardon iktisam edeceksiniz. O zaman şöyle demeniz lazım: “İktisam-ı resm” demeniz gerekiyor.

 

7- Veşelan-ı ahbar

osmanli-tunel

Tartışmasız en zor sözcüklerden biri ama yapacak birşey yok. Zaman tüneli dediğimiz şeyin tam anlamı olan ‘veşelan-ı ahbar’ı çok yazmayacak olsak da yine de aklımızın bir köşesinde bulunsun. Fazla bilgiden zarar gelmez.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın