ÖTV ve KDV indirimleri e-ticarete nasıl yansıdı? [GittiGidiyor]

E-ticaret platformu GittiGidiyor, 3 Şubat’ta yürürlüğe giren ÖTV ve KDV indirimleri ile online alışverişlerde yaşanan değişimi değerlendirdi. Bakanlar Kurulu’nun 3 Şubat’ta Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren kararıyla beyaz eşya ve elektrikli ev aletlerinde yüzde 6.7 oranında uygulanan ÖTV sıfırlanırken; mobilyadaki KDV de yüzde 18’den yüzde 8’e çekilmişti.

GittiGidiyor’dan yapılan açıklamada, 30 Nisan’a kadar geçerli olacak ÖTV ve KDV indirimlerinin uygulamaya girdiği ilk haftadan itibaren e-ticareti arttırdığı belirtildi. ÖTV ve KDV indirimi yapılan kategorilerde 3 Şubat’tan bu yana GittiGidiyor’un satışları yüzde 25 ile yüzde 35 arasında arttı.

‘Klima alacaklar bahar aylarını beklemedi’

İlk hafta itibarıyla beyaz eşya satışlarında yüzde 25, mobilyada da yüzde 30 artış olduğunu ifade eden GittiGidiyor Genel Müdürü Öget Kantarcı, yüksek kur ve hızlı değişen gündem gibi etkenlerle alışverişi erteleyen tüketicinin vergi indirimleriyle harekete geçtiğini belirtti. İndirimin en fazla etkilediği kategorilerden birinin iklimlendirme olduğuna dikkat çeken Kantarcı, söz konusu dönemde klima satışlarının da yüzde 35 oranında arttığını söyledi. 

Kantarcı, “Normalde klima satışlarındaki yukarı yönlü hareket Nisan, Mayıs gibi dikkat çekici hale gelmeye başlar ve sıcakların arttığı dönemlerde daha da ivmelenir. Vergideki indirimin fiyata yansıdığı kampanyalar yapılınca, bu yıl klima almayı düşünenler şimdiden bir etki yaratmaya başladı” dedi.

Öget Kantarcı, “Halihazırda devam eden kampanyalar kadar vergi düzenlemesinin de satışlara olumlu etkisini gözlemliyoruz. Bu durum, önümüzdeki dönemde söz konusu etkinin daha da artacağıyla ilgili önemli bir sinyal” dedi.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın