Oyunkolik misiniz? Oyun Bağımlılığı Testi ile öğrenin!

Konsol, bilgisayar ve mobil cihazlar üzerinden oynanan online oyunlar günümüzde aldı başını gidiyor. 7’sinden 77’sine her gün saatlerini oyun başında geçirenlerin sayısı milyonları aşıyor. Hal böyle olunca da kullanıcıların karşısına çıkan en kritik soru, ‘Oyun bağımlısı mıyım?’ oluyor. Hemen paniğe kapılmayın, uluslararası antivirüs yazılım kuruluşu ESET, yaptığı araştırmayla birlikte hazırladığı ‘Oyun Bağımlılığı Testi’ yayınladı.

“Oyunkolik misiniz?” sorusunun cevabını veren teste geçmeden önce kısaca İngiltere’de yapılan ve 500 oyuncunun davranışlarının incelendiği araştırmadan bahsedelim. Online oyun oynayanları mercek altına alan araştırmaya göre her 10 oyuncudan biri, 12 ile 24 saat arasında sürekli oyun oynuyor. Oyuncuların yüzde 6 ise tek seferde 24 saatten uzun süre oyun başından kalkmadıklarını söylüyor, ki bu da tam 2 günü fantezi dünyasında geçirdiklerini gösteriyor.

Gerçek dünyaya dönün!

Katılımcıların yüzde 10’u günde 2 ile 5 saat arası zamanı oyuna harcadıklarını aktarmış. Yüzde 3 kadarı ise 10 saatten fazla zaman harcıyor. İlginç bir şekilde kendilerini oyuna fazla kaptırıp kaptırmadıkları sorulduğunda ise sadece yüzde 14’ü kaptırdıklarını itiraf edebiliyor. 1475562168_go__rsel1

Çalışmayı değerlendiren ESET İngiltere’den Güvenlik Uzmanı Mark James, “Oyun oynamak yüksek derecede bağımlılık yapıyor, bu nedenle katılımcılardan çoğu bu kadar uzun süreler oynadıklarını kabul ediyorlar.

Fakat okul, iş, arkadaşlar ve aile ile ilgili yükümlülüklerle orantılı bir şekilde yürütmek çok önemli. Hiç kimseye sanal alemde gerçek dünyada geçirdiklerinden daha fazla zaman geçirmelerini tavsiye etmem” dedi.

Oyunda korunmuyorlar

Çalışmada kullanıcılara bilgisayarlarını yavaşlattığı için güvenlik yazılımlarını kapatıp kapatmadıkları da sorulmuş. Yüzde 36’sı kapattığını söylemiş. Katılımcılara oyun oynadıkları bilgisayarda güvenlik yazılımı kullanıp kullanmadıkları sorulduğunda yüzde 52’si aşağıdaki nedenlerle kullanmadıklarını belirtmiş:

  • % 1’i bilgisayarı yavaşlattığından şikâyet etti.
  • % 8’i oyunda kesintiye neden olduğunu belirtti.
  • % 20’si ihtiyaç duymadığını söyledi.
  • % 13’ü açılan pencereleri sevmediğini söyledi.

Test: Oyun bağımlısı mısınız?

oyun-bagimli

Gelelim, ESET’in hazırladığı ve oyun bağımlısı olup olmadığınızı gösterecek basit teste…

1- Bir video oyununu kesintisiz oynadığınız en uzun süre nedir?

A. En fazla 2 saat

B. 2-5 saat

C. 5 saatten fazla

2- Günde ortalama ne kadar süreyi oyuna harcıyorsunuz?

A. En fazla 2 saat

B. 2-5 saat

C. 5 saatten fazla

3- Güvenlik yazılımının bilgisayarınızı yavaşlattığını düşünürseniz kapatır mısınız?

A. Hayır, oyun için güvenlikten ödün vermem

B. Oyuna bağlı

C. Kesinlikle, önce oyun, sonra güvenlik

Sonuç: Hafif, ortalama, tam bir bağımlı…

A’lar çok: Hafif Oyuncu

Bazı oyunları oynamaktan hoşlanıyorsunuz ama bir süre sona sıkılıyorsunuz. Sonuçta gerçek dünya daha heyecanlı.

B’ler çok: Ortalama Oyuncu

Güzel bir oyun seansına hayır demezsiniz fakat ne zaman bırakacağınızı biliyorsunuz.

C’ler çok: Oyunkolik

Oyun ile aranıza asla hiçbir şey giremez. Gerçek dünyada ne olduğu umurunuzda olmadan saatlerce sandalyeye yapışık oyun oynayabilirsiniz.


Yorumlar

yorum

1 comment

  1. Pingback: Oyunkolik misiniz? Oyun Bağımlılığı Testi ile öğrenin! – Bilgitivi

Bir Cevap Yazın