Asıl şimdi Game Over! Oyun sektörü greve çıktı

Video oyun sektörü çalışanları, tarihinin en büyük grevi için düğmeye bastı.  Video oyun sektöründe 160 binden fazla üyesi bulunan ABD’deki seslendirme sanatçıları ve dublörlerin sendikası SAG-AFTRA grev çağrısı yaptı. ABD’deki oyun endüstrisini temsil eden işveren birliği VGC (Video Game Companies) ile yapılan toplu sözleşme görüşmelerinden sonuç alınamadı. Bunun üzerine oyun sektörü greve çıktı!

sag-aftra-logoSendika, VGC’nin yıllık yüzde 3 olmak üzere 3 yıllık dönem için toplam yüzde 9’luk ücret artışı teklifini reddetti. Dünyanın en büyük oyun üretici şirketlerinin üye olduğu birliğin, seslendirme yapanlara oyun başına 950 dolara kadar çıkan ek teklifi de sendika tarafından kabul edilmedi.

Sendika, ücret artışının yanısıra, koşullu tazminat, seslendirme yapanların olumsuz çalışma koşullarına bağlı stresi, şeffaflık ve dublörlerin iş güvenliği konusunda da iş verenlerle anlaşmaya varamadıklarını duyurdu.

FIFA 17 dahil 150’den fazla oyun etkilenecek!

fifa-17-ea-sports

Sendikadan yapılan açıklamaya göre şu anda çalışanları greve çıkan oyun firmaları şunlar oldu:

Sendika ayrıca çalışanlarının katıldığı grev nedeniyle etkilenecek olan oyunları da sitesinden duyurdu. Buna göre Electronic Arts’ın (EA) FIFA 17’sinin de bulunduğu grevden etkilenecek olan oyunların sayısı 150’yi geçiyor. Çalışanların greve çıkan oyunların tam listesine buradan erişebilirsiniz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın