İsim isim, adres adres Panama Belgeleri Türkiye!

Tarihin en büyük veri sızıntısı Panama Papers’ta yer alan tüm isim ve şirketler açıklandı. Panama’da kayıtlı bir hukuk firmasının 40 yılı aşkın süredir tuttuğu kayıt ve belgelere ulaşan Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu’nun (ICIJ) Nisan 2016’da yayınladığı “Panama Papers” (Panama Belgeleri) için arama motoru açıldı. Arama özelliğinde ayrıntılarıyla Panama Belgeleri Türkiye verilerine de yer veriliyor.

Toplam boyutu 2.6 terabaytı bulan 11.5 milyon dokümana ait veritabanı için arama motorunu devreye alan ICIJ’in açtığı  offshoreleaks.icij.org sitesi üzerinden artık ülke bazlı arama yapılabiliyor. 368 bin kişi ve 320 binden fazla offshore yapılanmayı kapsayan veritabanında Türkiye ile ilişkili olan 101 kuruluş, 21 aracı, 684 isim, bu kuruluş ve isimlere ilişkin 559 adres bilgisi yer alıyor.

panama-belgeleri-turkiye

 

Türkiye’den yer alan isimlere, offshoreleaks.icij.org adresindeki “Ülke” filtresinden “Turkey” seçimi ile ulaşılabiliyor. Panama Papers’ta yer alan Türkiye’deki isimlerin offshore yapılanma ağlarının da görselleştirildiği sitede, bu isimlerin Türkiye’deki açık adreslerine de yer verilmiş.  

Panama Belgeleri’nde sözkonusu kişi veya kuruluşların offshore hesabını açtığı tarih, dondurduğu tarih, sildiği/kapattığı tarih ve hesabın güncel durumu gibi bilgilere de yer veriliyor.  Belgeler için açılan sitede, Türkiye’den İstanbul, İzmir ve Ankara‘nın yanısıra Mersin, Antalya, Samsun, Muğla, Kocaeli ve Konya‘dan da adresler yer alıyor.

panama-belgeleri-isimlerICIJ, 21 vergi cennetiyle bağlantılı 50 ülkeden 140 politikacının da kirli para ile olan ilişkisini ortaya döken Panama Papers’in detaylarına 9 Mayıs 2016’da ulaşılabileceğini belirtmişti. Bugün açılan site ile küresel ölçekte offshore hesaplar üzerinden yapılan para transferleriyle ilgili ayrıntılar da kamuoyu tarafından daha erişilebilir hale geldi.

Büyük Veri” (Big Data) ve bilgi sızdırılması alanında Panama Papers’ın şimdiden 2010’daki WikiLeaks ve 2013’teki Edward Snowden sızıntılarından çok daha büyük bir veri sızıntısı haline geldiği belirtiliyor. Şaibeli para transferlerinin izini süren belgelerde, 500’den fazla bankanın küresel işlemlere aracılık ettiği iddia ediliyor.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın