Panasonic Toughpad’i uzaya gönderip test etti

Panasonic, kurumsal dünyaya yönelik tablet bilgisayarı Toughpad’lerin dayanıklılığı ölçmek için iki tabletini test için uzaya gönderdi. Panasonic Toughpad tablet uzaydaki dayanıklılık testinden geçmeyi başardı. İki farklı seyahatte, seyahati kayda alan kameralarla çevrili bir meteoroloji balonundan sarkarak 34 bin metre yüksekliğe çıkan Toughpad FZ-N1 el tableti ve FZ-G1 tablet uzay yakınlarına ulaştı.

Burada – 67 derecelik soğuk havaya maruz kalan cihazlar, balonun patlamasının ardından saatte 250 mili aşan bir hızla dünyaya düştü. Panasonic‘ten yapılan açıklamada dünyaya ulaşan Toughpad’lerin hala tam kapasite çalıştığı belirtildi. 

Panasonic Kurumsal Mobil Çözümler Avrupa Ürün Müdürü Jon Tucker, test hakkında şunları söyledi:

“Toughpad’ler, jetlerin normal uçuş yüksekliğinin 3 katına ve Armstrong hattının üzerine, yani insanların basınç ayarlı özel kıyafetler olmadan hayatta kalamayacağı ‘yakın uzay’ denilen bölgeye kadar çıktı. Ardından hızla dünyaya düşen cihazlarda birkaç çatlak ve çizik dışında hiçbir hasar yoktu ve hala çalışıyor ve kaydediyorlardı.”

Yolculuğu ve düşüşü kaydettiler

Tabletler,  farklı nesneleri yakın uzaya gönderip, bu seyahatleri kaydeden Sentintospace şirketi tarafından uzaya gönderildi. Sentintospace, daha önce bir reklam kampanyası için Specsavers oyuncak ayısını ve Kelvin Jones’un klibi için bir taşınabilir televizyonu yakın uzaya göndermişti.

Sentintospace ekipleri balonu ve taşıyacağı yükleri hazırlıyor, uçuş rotasını hesaplıyor, Sivil Havacılık İdaresi’nden onay alıyor, uçuşu takip ediyor ve sonra da balonun düştüğü yere gidip düşen uçuş materyallerini topluyor. 

Sentintospace şirketinden Dr. Chris RoseToughpad testi hakkında, “Balon patladıktan sonra, balonun taşıdığı her şey büyük bir hızla dünyaya doğru düşüşe geçer ve bu da bizim için etkileyici görüntüler yaratır. Toughpad tabletleri yakın uzaya göndermek şimdiye kadar yaptığımız en zorlu işlemlerden biriydi” dedi.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın