Para transferinde bankaları kıskandıracak 6 dijital yenilik

Aman diyelim… Bankaların itibarını zedeleyip, BDDK’yı harekete geçirmek için hazırlamadık bu listeyi. Tabi ki finans sisteminin temel aktörleri hayatımızda olmaya devam edecek ama yeni nesilin dijital alışkanlıklarını yok sayan banka da kusurumuza bakmasın; ya bu inovatif araçlara ayak uyduracak ya da ayda bir maaş kuyruğuna giren emeklilere muhtaç kalacak…

1 – TT olmaz ama bana 50 TL Tweet’lesene…

twitterpara

140 karakterlik sosyal paylaşım ağı Twitter, geçtiğimiz günlerde Fransa’nınj en büyük bankacılık gruplarından BPCE ile duyurduğu işbirliği ile sunduğu yeni servisle Twitter üzerinden para transferi gerçekleştirilebilecek. Söz konusu sistem sayesinde gönderen ve alıcının çalıştığı bankadan bağımsız olarak Fransa’daki Twitter kullanıcıları birbirlerine para transferi yapabiliyor. Herhangi bir banka ve Twittter hesabına sahip olanların kullanabileceği servis için işlem ücreti de alınmıyor. Para Tweet’lemek için kullanıcıların banka hesabı detaylarının bilinmesi veya girilmesi de gerekmiyor.

2 – Bu gönderiyi gel de “Like”lama…

faceebokpara

Finansal işlemlere göz kırpan bir diğer sosyal ağ olan Facebook, da anlık mesajlaşma servisi Facebook Messenger’a para gönderme özelliği eklemeye hazırlanıyor. Kullanıcılar, banka kartlarını Facebook Messenger’a bir ödeme metodu olarak tanımlayabilecek. Sonrasında ise, Facebook Messenger’da birbirlerine para gönderirken bu kart otomatik olarak tanınıyor ve Facebook Messenger’daki sohbetlerinizde resim veya konum paylaşır gibi para ekleyip, paylaşılabilecek. Facebook’taki arkadaşlarınıza Facebook Messenger’ın iPhone uygulaması  üzerinden para göndermeyi mümkün kılacak olan özelliğin 2015’te hayatımıza girmesi bekleniyor.

3 – Sana yeşil yeşil dolarlar “attach”ledim, aldın mı?

gmailpara

Google, cüzdan uygulaması Google Wallet’e eklediği “Para Ekle” (Attach Money) özelliği ile e-posta hesabı Gmail ve sosyal ağı Google Plus üzerinden para göndermenin çalışmalarını geçen yıldan bu yana sürdürüyor. Şirketin 2013’te düzenlediği geliştiriciler konferansı Google I/O tanıttığı yeni özellikle artık Gmail kullanıcıları fotoğraf veya herhangi bir belge ekler gibi e-postalarına para ekleyebilecek. ABD’de test edilen “Para Ekle” ve “Gmail ile Para Gönder” özelliğiyle, Google Wallet (Türkiye’de henüz yok) hesabı olanlar, Wallet bakiyesinden veya doğrudan banka hesaplarından herhangi bir işlem ücreti ödemelerine gerek kalmadan para gönderebilecek. Google, kredi kartı veya banka kartı ile yapılacak para gönderme işlemlerinde ise işlem başına yüzde 2.9 (en düşük 0.30 dolar) komisyon almayı planlıyor.

4 – Gönder bir e-posta, içinde 100 dolar olsun…

Square-Cash-para

Mobil ödeme alanında en yenilikçi girişimlerden biri olan Square, e-posta gönderir gibi para göndermenin yolunu açıyor. Şu an itibariyle sadece ABD’deki kullanıcılara açık olan şirketin Square Cash uygulaması, iOS ve Android cihazlar için indirilip, kullanılabiliyor. Servisi kullanmak için bir e-posta açıp, alıcı adresine para göndermek istediğiniz kişinin e-posta adresini giriliyor ve e-postanın “CC” kısmına pay@square.com adresi ekleniyor. Konu kısmına ise gönderilmek istenilen tutar ($100, şeklinde) yazılıp, gönder tuşuna basıldığında, bu tutar karşı tarafın  banka hesabına aktarılıyor. İşlem ücreti olarak ise gönderenden yarım dolar alınıyor.

5 – Yeter ki iste, cepten de Face’ten de gönderirim…

venmo1

2014 yılında izlenmesi gereken New York merkezli 10 girişim arasında yeralmayı başaran ve ödeme ve para transferi yapmak için geliştirilen Venmo uygulaması, Facebook, e-posta hesapları ya da telefon numarası kullanarak ücretsiz para transferi yapmanızı sağlıyor. Uygulamanın ayrıca bağış yapmak, bahşiş almak veya benzer online ödemeler için tasarlanmış pratik bir “Venmo Tuşu” (Venmo Button) da bulunuyor. Yüzde 2.9’luk işlem ücreti ile çalışan girişimin başarısı yatırımı da beraberinde getirdi ve uluslararası online ödeme sistemi PayPal, Venmo’yu bünyesine kattı.

6. Gözümü kırpıp, ödememi yaparım…

Google-Glass-Wallet

Google’ın akıllı gözlüğü Google Glass için geliştiriciler harıl harıl uygulama geliştiredursun, dijital cüzdanla giyilebilir teknolojiyi birleştiren ilk yenilik Türkiye’den BKM Express ile geldi. BKM’nin geliştirdiği uygulama ile Google Glass üzerinden temassız ödeme yapmak mümkün olabiliyor.  Önümüzdeki dönemde kafe ve restorantlarda görmeye başlayacağımız uygulama ile sırasıyla “Ok Glass. Express. Al. Onayla” diyerek (tabi ki şimdilik sadece İngilizce olarak), ödemelerimizi gerçekleştirebileceğiz. Google’ın da dijital cüzdanı Google Wallet’i, Glass üzerinden kullandırmak için çalışmalarını sürdürdüğünü hatırlatalım.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın