Parc’ın Türk CEO’sundan Türkiye’ye açık davet

Günlük hayatımızda kullandığımız ilk kişisel bilgisayardan, lazer yazıcıya, Ethernet’ten, mouse’a binlerce buluşun dünyada ilk ortaya çıktığı Ar-Ge merkezi olan Parc’a bu yılın başından itibaren CEO olarak atanan Türk bilim insanı Dr. Tolga Kurtoğlu, yapay zeka teknolojilerinin geleceğini değerlendirdi. Kurtoğlu, Türkiye’deki şirketleri ve üniversiteleri, geleceğin teknolojileri konusunda iş birliği yapmaya çağırdı.

Türkiye programı kapsamında görüştüğümüz Kurtoğlu, 1970 yılında Xerox çatısı altında kurulan Parc’ta sağlık sektörü, akıllı şehirler, dijital imalat ve işletmelere yönelik yaptıkları yapay zeka çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Kurtoğlu, “Bulaşık deterjanından şişeye, hayatımızdaki tüm ürünlerin birbiri ile iletişim kurduğu bir dünyaya gidiyoruz. ‘Bu gece dışarda yemek zorundayız, hayatım. Çünkü buzdolabı ile fırın birbiri ile konuşmuyor!’ sohbetlerine hazırlıklı olmalıyız” dedi.

‘Siri gibi sanal asistanların hafızası yok’

Dr. Tolga Kurtoğlu

Gelişen teknolojilerle ‘veri’nin (data) çığ gibi büyüdüğünü söyleyen Kurtoğlu’nun yapay zekanın geleceğiyle ilgili değerlendirmeleri şöyle:

* ‘Buzdolabındaki balık bozuluyor. Bugün fırında balık yapsan, iyi olur’ diyen tavsiye sistemleri üzerinde çalışıyoruz.

* Sensörlerin maliyeti düştükçe, Nesnelerin İnterneti (IoT) uygulamaları giderek her yere yayılıyor. Ancak önümüze gelen her şeye sensör yapıştırarak olmayacak bu iş. Artık günümüzde bir dünya data var. Ama asıl kritik olan bu datadan değer yaratmak ve bunu kimin yapacağı?

* Ses bazlı yapay zeka teknolojileri ve Siri benzeri sanal asistanların en büyük sıkıntısı, hafızasının olmaması, geçmiş bağlantıları yapamıyorlar. Biz de Parc bünyesinde şu anda bunun üzerine sistemler geliştiriyoruz.

* Yapay zeka nedeniyle imalat, ziraat, taşımacılık ve depoculuk sektörleri kayba uğrayacak. Ancak yapay zeka ne kadar gelişirse gelişsin, otomasyonda her zaman bir sınırı var ve gelecekte insan ile makinelerin iş birliği şart.

* Türkiye’de hem özel hem de kamu sektörü ile çalışmak benim arzuladığım bir şey. Türkiye’deki üniversitelerin ve öğrencilerin Parc’a gelerek, buradaki inovasyon atmosferini yaşamaları için aracı olmaya hazırım. Bunun için bir program geliştirebiliriz. Türkiye’deki yüksek teknolojiye odaklanan şirketlerin, Silikon Vadisi’ndeki Parc binasında olmasını isterim.

Tolga Kurtoğlu kimdir?

1976 doğumlu, Ankara’da doğdu, İzmir’de büyüdü, babası subay. ODTÜ Makine Mühendisliği mezunu. Carnegie Mellon Üniversitesi’nde master, Texas Üniversitesi’nde doktora yaptı. Dell ve ardından NASA’da çalıştı. 2010 yılında araştırmacı olarak girdiği Parc’ın 2017 Ocak ayında CEO’su oldu. 250 çalışanı olan Parc’ın 20 binden fazla patenti bulunuyor.

Yılda ortalama 150 yeni patent olan Parc’ın çalışanların yüzde 80’inin doktorası bulunuyor. Kurtoğlu, NASA’da insansız uzay araçlarının uzaydan ‘hack’lenmesini önleyecek siber güvenlik sistemleri üzerinde yaptığı çalışmalara, Parc bünyesinde de devam edildiğini belirtelim.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın