Yurt dışından getirilen telefonun pasaport kaydı iptal edilebilecek

Yurt dışından yolcu beraberinde getirilip, Türkiye’de kayıt altına alınan akıllı cihazların pasaport kayıtları artık iptal edilebilecek. Pasaport kayıt sildirme ve iptal işlemi e-devlet üzerinden yapılabilecek. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) aldığı kurul kararı ile yurt dışından yolcu beraberinde getirilerek kayıt altına alınan cihazların sahipleri, güvenlik ve benzeri diğer gerekçelerle kayıt başvurularının iptal edebilecek.

BTK’nın aldığı karar kapsamında, iptal işlemleri pasaportuna kayıt yaptırılan kişilerce, e-devlet üzerinden gerçekleştirilebilecek. BTK’nın 15 Nisan 2017 tarihine kadar teknik ve idari süreçlerini tamamlayacağını duyurduğu pasaport kayıt iptali, şu şekilde yapılabilecek:

1- Kendilerine ait pasaport veya pasaport yerine geçen belge ile kayıt yaptıranlar tarafından diledikleri takdirde cihaz kayıt başvuruları e-Devlet kapısından iptal ettirebilecek.

2- Başvurusu iptal edilen IMEI’ler, derhal siyah listeye alınacak. Siyah listeye girmesinden itibaren işletmeciler tarafından en geç 24 saat içerisinde de elektronik haberleşme bağlantısı kesilecek.

3- Yapılan bu işlem geri alınamayacak ve kişilerin cihaz kayıt hakkı yenilenmeyecek. IMEI kaydı için yatırılan harç ücreti de geri iade edilmeyecek.

IMEI harç bedeli 2017 yılında 144 TL olacak

Yasal mevzuat gereği yurt dışından yolcu beraberinde getirilen cihazlar için kullanıcılara 2 yıl içerisinde 1 adet cep telefonu kayıt hakkı tanınıyor. Yolcu beraberinde getirilen cihazların kayıt işlemlerinin de 120 gün içerisinde yapılması gerekiyor. 

2016 yılı için uygulanan 138.80 TL’lik IMEI harç ücretinin, 2017 yılı için belirlenen yeniden değerleme oranında (yüzde 3.83) artırılması bekleniyor. Buna göre IMEI harç bedeli 2017 yılında 144 TL olacak.


Yorumlar

yorum

1 comment

  1. Egemen

    peki pasaport kaydı silinen cihaz tekrar baska biri tarafından baska pasaporta kayıt edilebiliyor mu

Bir Cevap Yazın