Paylaş paylaş nereye kadar? [Araştırma]

Facebook ve Instagram gibi sosyal medya platformlarında bilgi ya da fotoğraf paylaşmak, birçoğumuzun alışkanlığı haline geldi. Ancak Kaspersky Lab’ın “Benim Kıymetli Verim: Yabancı Tehlikesi” adlı raporunun sonuçları, Türkiye’deki kullanıcıların kişisel verilerini ne kadar çok paylaştığı konusunda bazı detayları ortaya çıkardı.

Araştırma sonuçlarına göre insanların yüzde 95’i bilgilerini dijital ortamlarda paylaşırken, bunların yüzde 79’u çocuklarının fotoğraf ve videolarını, yüzde 62’si ise başkalarını içeren kişisel ve hassas video ve fotoğraflar paylaşıyor.

Bu alışkanlıklar, çoğu ülkede kişisel verilerini tanımadıkları insanların erişimine büyük oranda açan genç nesiller özelinde daha da kötü bir noktaya ulaşmış gibi görünse de, Türkiye’de yaşlılar da benzer davranışlarda bulunuyor.

“Benim Kıymetli Verim” raporundan öne çıkan sonuçlar şu şekilde:

* Araştırmaya Türkiye’den katılan internet kullanıcılarının yarısına yakını (yüzde 42) bilgilerini herkesin görebileceği şekilde paylaştığını söylüyor.

* Her 5 kişiden biri (yüzde 23) hassas verilerini iyi bilmediği insanlarla ve yabancılarla paylaştığını, dolayısıyla bu bilgilerin ne şekilde kullanılacağı üzerindeki kontrolü elden bıraktıklarını itiraf ediyor.

* Türkiye’deki kullanıcılar finansal detaylarını (yüzde 53), pasaport, ehliyet ve benzeri kişisel belgelerinin taranmış hallerini (yüzde 35) veya şifrelerini (yüzde 44) paylaşarak kimlik hırsızlığına veya finansal saldırılara açık hale geliyor.

* Araştırmaya göre, insanlar sadece verilerini değil, değerli verilerini depolayan cihazları da paylaşıyor. Neredeyse her 10 kişiden ikisi (yüzde 16) cihazlarına erişim sağlayan PIN numarasını bir yabancıyla paylaşmış ve yaklaşık her 10 kişiden üçü (yüzde 27) kalabalık ortamlarda cihazlarını kilitsiz ve denetimsiz bırakıyor.

* İnsanların yaklaşık 4’te biri (yüzde 23) cihazlarını bir süreliğine kullanmaları için başka birine vermiş.

Dikkatsiz davranan sadece gençler değil

* Araştırma, başkalarıyla çekilmiş özel ve hassas fotoğrafları paylaşma olasılığı en yüksek olanların gençler olduğunu gösteriyor.

* Türkiye’deki 16-24 yaş grubu gençlerin yüzde 78’i, bu tür paylaşımlar yaptığını söylerken, 55 ve üzeri yaşlardakilerin yüzde 66’sının çok da farklı davranmadığı görülüyor.

* Gençlerin neredeyse yarısının (16-24 yaş grubundakilerin yüzde 45’i) ve 55 yaşın üzerindekilerin de yüzde 37’sinin finansal ve ödeme ayrıntılarını diğer kişilerle paylaştığı görülüyor.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın