En fazla dolandırıcılık hangi saatte yapılıyor? [Araştırma]

E-ticaret sektörüne yönelik online ödeme altyapı sağlayıcısı PayU, 2016 yılında Türkiye’de 56 milyon liralık dolandırıcılık girişimini engellediğini duyurdu. PayU’nun online alışveriş dolandırıcılığı ve sahteciliği (fraud) verilerine göre şirket geçen yıl Türkiye’nin e-ticaret sektöründe kendi sistemleri üzerinden yapılan işlemlerde 1230 işyeri ve 33 bin 896 müşteriyi dolandırılmaktan kurtardı.

Bu işlemlerden etkilenen kart sayısı ise 34 bin buldu. Sene içinde tek seferde gerçekleştirilmeye çalışılan en yüksek tutarlı dolandırıcılık girişimi 64 bin 527 TL oldu. PayU, sektörel bazda dolandırıcılık girişimlerinin oranlarını da kamuoyu ile paylaştı. 

Fraud işlemlerinde ‘elektronik’ zirvede

Buna göre 2016 yılında “elektronik” sektörü dolandırıcılık girişimlerinin en fazla yaşandığı sektör olmaya devam etti.  Mobil ve masaüstü üzerinden gerçekleşen dolandırıcılık girişimleri karşılaştırıldığında masaüstü yüzde 80 oranla dolandırıcılık girişimlerinin en çok yapıldığı platform oldu. En yüksek risk grubu altında ise cep telefonu, elektronik eşya, kuyum, uçak bileti gibi hızlı nakde dönüştürülebilen, “yükte hafif, pahada ağır” ürünler satan işyerleri bulunuyor.

Şirkete göre yeni ürün lansmanları ile birlikte ya da kampanya dönemlerinde, örneğin Black Friday gibi özel dönemlerde, Arife Günü gibi tatil öncelerinde, Dünya Kupası ve Avrupa Şampiyonası öncesinde dolandırıcılık girişimleri yüzde 30’a yakın bir artış gösteriyor. Gün içerisinde ise en çok 21.00 – 00.00 ve daha sonra 17.00 – 20.00 saatleri arasında dolandırıcılık girişimlerinin yoğunluğu artıyor.

Saat 23:00’daki online alışverişlere dikkat!

PayU’nun verilerine göre gün içinde 07.00 saati 456 fraud girişimi ile en az girişimin yaşandığı saat olurken saat 23.00 ise 3 bin 763 fraud girişimi ile fraud girişimlerinin en yoğun görüldüğü saat olarak zirvede yer alıyor.

Fraud girişimlerinin hem kart sahipleri hem de şirketlerde telafisi güç zararlara yol açtığına değinen PayU Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Tarık Tombul, “Fraud işlemlerin bir zararı da internet üzerinden yapılan işlemlerde güven sorunu yaratması. Kartıyla dolandırıcılık işlemi yapılan bir kişinin tekrar online alışveriş yapması güçleşiyor” dedi.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın