Peak Games, Hasbro’ya ‘Oyunumu çaldın!’ davası açtı

Global mobil oyun pazarının yerli oyuncusu Peak Games, dünyanın önde gelen oyun ve oyuncak üreticilerinden ABD’li Hasbro’ya dava açtı. Telif hakları ihlali iddiası ile açılan Peak Games Hasbro davası, Peak Games’in Toy Blast adlı oyununun Hasbro tarafından tamamen kopyalanarak farklı bir isimle piyasaya sunulduğu iddiasına dayanıyor.

İddiada Toy Blast’ın Hasbro tarafından tamamen kopyalandığı ve “My Little Pony: Puzzle Party” adı verilen bir oyuna dönüştürülerek piyasaya sunulduğu ileri sürülüyor.

1477294554_peakgames_toyblast_2Global oyun endüstrisini de yakından ilgilendiren dava, Peak Games’in ABD ofisinin bulunduğu Kaliforniya eyaletinde görülecek. Davada Peak Games’i Apple, Google, Dropbox, Uber gibi teknoloji şirketlerinin de hukuk bürosu olan Fenwick & West temsil edecek.

‘Tamamen kopyalandı’ iddiası

Dava dosyasında, davalı Hasbro’ya ait oyunun tüm ayrıntıları ile Toy Blast’ın bir kopyası olduğu ifade ediliyor. Dosyada, benzerlik ya da esinlenme sınırlarının aşıldığına ve Toy Blast’ın orijinal unsurlarının Hasbro tarafından tamamen kopyalandığına dikkat çekiliyor.  

1477294554_peakgames_toyblast_3

Konu ile ilgili açıklama yapan Peak Games San Francisco Genel Müdürü Erdem İnan, “Tüm ekibimizin büyük emek ve fedakarlıkla ortaya koyduğu ürünleri, Hasbro’nun ya da herhangi başka bir şirketin kopyalamasını ve bizim oluşturduğumuz değerden yararlanmak istemesini kabul edilemez buluyoruz. Bu şartlar altında, açtığımız davanın global mobil oyun endüstrisi için örnek olacağını düşünüyoruz” dedi.1477294554_peakgames_logo

‘Okey’ ile milyonlara ulaştı

2015 yılının ilk çeyreğinde kullanıcılara sunulan Toy Blast, iOS, Android ve Amazon platformlarında oynanabiliyor. Mobilin yanısıra Facebook üzerinde de bulunan Toy Blast, puzzle oyunları kategorisinde dünya genelinde üst sıralarda ve her gün on milyonlarca oyuncuya ulaşıyor. 

2010 yılında Türkiye’de kurulan, Okey Plus ve 101 Okey Plus gibi başarılı oyunlara imza atan Peak Games’in İstanbul ve San Francisco’da olmak üzere iki ofisinde toplam 100 kişilik bir ekibi bulunuyor.toy-blast-oyna

Toy Blast’ı aşağıdaki platformlarda oynayabilirsiniz.

iOS

Android

Amazon

Facebook


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın