Peak Games kart ve okey oyunlarını Zynga’ya sattı

Yerli mobil oyun şirketi Peak Games, kart ve okey oyunları geliştiren stüdyosunu 100 milyon dolar karşılığında ABD’li oyun şirketi Zynga’ya devretti. Peak Games Zynga anlaşmasına konu olan gelirin tamamını, halen ilk 10 şirket arasında bulunduğu ABD mobil oyun pazarındaki büyüme hedefleri doğrultusunda kullanacağını duyurdu. Türk oyun şirketi küresel çaptaki hedefinin ise dünyada mobil oyunlar alanında liderlik koltuğuna oturmak olarak açıkladı.

Peak Games’in satışa konu olmayan ve halen portföyünde bulunan Toy Blast isimli oyunu, dünyanın en büyük oyun pazarı olan ABD’nin en çok oynanan 10 oyunu arasında yer alıyor. Geçen Ağustos ayında yayınlanan Toon Blast oyunu ise her ay ABD’de kazandığı 3 milyon yeni kullanıcı ile alanında bu ülkede en çok indirilen oyun konumunda bulunuyor.

Peak Games Strateji Direktörü Ömer İnönü

Söz konusu anlaşmanın bir hisse satışı olmadığının altını çizen Peak Games Strateji Direktörü Ömer İnönü, “Bu anlaşma, şirketimizin kart ve okey oyunlarını geliştiren stüdyosunu ve o stüdyo tarafından geliştirilen oyunları kapsayan bir devir işlemi” dedi.

İnönü, “Anlaşmaya konu olan stüdyomuzun geliştirdiği oyunlar arasında, Amerika’nın en büyük kart oyunlarından Spades Plus ve Gin Rummy Plus’ın yanı sıra Türkiye’nin en büyük oyunu 101 Okey Plus gibi oyunlar bulunuyor. Peak Games, tüm dünyadan on milyonlarca kişinin severek oynadığı Toy Blast ve Toon Blast’i geliştiren ve ilerleten tüm takımları ile yoluna kesintisiz devam ediyor” diye konuştu.

Hedef mobil oyunda dünya liderliği

Peak Games’in mobil oyun pazarında dünyadaki en büyükleri arasında bulunduğuna dikkat çeken Ömer İnönü, şunları söyledi:

“7 yıl gibi çok kısa bir süre içinde büyük başarılar elde etti. Tüm takım olarak yaptığımız işe ve yaşama olan tutkumuz, bu başarının ardındaki en büyük itici güçlerden biri. Peak Games, mobil oyun alanında ABD’de hem gelir hem kullanıcı bazında ilk 10 şirketten biri olmayı başardı. Hayallerimiz, bugün ulaştığımız noktanın da çok ilerisinde. Hedeflerimizden biri de mobil oyun şirketleri arasında dünya lideri olmak.”

Hasbro’ya oyun kaldırttı!

Peak Games, 2015’in başında yayınladığı Toy Blast oyunu, 2016 sonunda ABD’de en yüksek ciro yapan ve en çok kullanıcıya ulaşan ilk 10 oyun arasına girmeyi başarmasının ardından dünyanın önde gelen oyun ve oyuncak üreticilerinden ABD’li Hasbro tarafından Toy Blast ile benzerliği dikkat çeken My Little Pony: Puzzle Party adlı oyun pazara sunulmuştu. Peak Games bu benzerliği dikkate alarak ABD mahkemelerinde telif davası açmıştı. Açılan telif davası kapsamında taraflar karşılıklı anlaşmaya vardıklarını açıklamış ve ve Hasbro kendi oyununu yayından kaldırmıştı.

Zynga hisseleri yüzde 4.4 arttı

ABD mobil oyun pazarında Zynga, 3. sırada yer alırken; Peak Games 10. sırada bulunuyor. 2016 yılı verilerine göre aylık aktif kullanıcı sayısına bakıldığında Zynga’nın ABD mobil oyun pazarında 18.4 milyon, Peak Games’in ise 7.6 milyon kullanıcısını mevcut. İki şirketin toplam oyuncu kitlesi dikkate alındığında, ABD mobil oyun pazarında liderliği de Zynga-Peak Games ele geçirmiş oluyor.

Anlaşmanın resmi olarak duyurulmasının ardından ABD’de Nasdaq Endeksi’nde işlem gören Zynga hisseleri de yükselişe geçti. Zynga hisseleri yüzde 4.4’lük artışla 3.83 dolara çıkarkeni ABD’li oyun şirketinin piyasa değeri de 3.3 milyar doları aştı.

Rakamlarla Peak Games ve mobil oyun pazarı

  • Peak Games, 2010 yılında Sidar Şahin tarafından kuruldu. Şirketin CEO’luğunu da halen Şahin yönetiyor.
  • Yüzde 99’unu yurtdışından elde ettiği cirosunun yüzde 70’lik kısmını ABD’deki gelirleri oluşturuyor.
  • Dünya genelinde 500 milyondan fazla kişinin mobil cihazında ürünlerinden en az biri bulunuyor.
  • Gelir ve kullanıcı bazında mobil oyun pazarında ABD’de ilk 10’da yer alıyor.
  • Dünya genelinde mobil oyun pazarı büyüklüğü (2017):  46 milyar doları
  • ABD mobil oyun pazarı büyüklüğü tahmini (2017): 13 milyar dolar

Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın