TBMM, Periscope ile ilk canlı basın toplantısını yaptı

Sosyal medyada Twitter üzerinden canlı yayın yapma uygulaması Periscope‘un yarattığı rüzgar, Meclis’e de sıçradı. Cem Yılmaz, Demet Akalın, Erol Köse,  Soner Sarıkabadayı gibi ünlü isimlerin yoğun olarak kullandığı Persicope üzerinden bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Cemil Çiçek de basın toplantısını gerçekleştirdi. TBMM’nin Periscope’taki “TBMMresmi” adlı hesabı aracılığıyla Periscope’tan canlı yayınlanan toplantı ile TBMM de bu yeni trende ayak uydurmuş oldu.

Meclis TV’ye rakip geldi

periscope-tbmm

TBMM’nin Periscope uygulamasını kullanmasıyla deyim yerindeyse, Meclis’teki oturum ve basın toplantılarını yayınlayan resmi yetkili yayın organı kuruluş TBMM TV‘ye de sosyal ağlardan bir rakip çıkmış oldu. Bakalım, önümüzdeki süreçte milletvekilleri özellikle TBMM TV’nin yayın yapmadığı anlarda Periscope’u nasıl kullanacak?

TBMM’nin Periscope yayınından daha önce TRT,  Milat dizisinin ilk bölümünü Periscope üzerinden canlı yayınlamış, Vodafone da FreeZone Liselerarası Müzik Yarışması’nın Ankara’da 4-5 Nisan tarihlerinde düzenlenen  elemelerini uygulama ile  canlı olarak binlerce gence ulaştırmıştı.

Sosyal dünyamızda emin adımlarla fenomen olma yolunda ilerleyen Periscope’u önümüzdeki günlerde kimler ve hangi kurumlar da canlı yayın yapmak için kullanacak? Takip edip, göreceğiz.

Şimdilik sadece iOS uygulaması bulunan Periscope’un nasıl kullanıldığını merak ediyorsanız, buraya tıklayın. iPhone‘lar için Periscope uygulamasını buradan ücretsiz olarak indirebilirsiniz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın