Erişimi engellenen Periscope’un yeni adı Scope oldu!

Sosyal ağ Twitter’ın bünyesindeki canlı yayın uygulaması Periscope’un Türkiye’deki faaliyetlerinin tedbiren durdurulması kararlaştırıldı. İstanbul merkezli reklam ve medya ajansı olarak hizmet veren Periskop adlı bir şirketin açtığı dava sonucu Türkiye’deki faaliyetleri durdurulması üzerine Pericope Scope adıyla yeni bir güncelleme yaptı.

İlk olarak Android platformuna gelen güncellemeyle Periscope’un yeni adı Scope oldu. Uygulamanın özellikleri ve logosunda bir değişikliğe gidilmezken, Periscope’un Twitter hesabına da Türkiye’den erişim engellendi.

İnternet adresi de değişti

Canlı yayın uygulamasının periscope.tv adresi üzeriden yayın yapan web versiyonu da yeni adrese taşındı. Periscope internet üzerinden artık www.pscp.tv adresinden ulaşılabiliyor. periscope.tv adresini yazanlar da bu yeni adrese yönlendiriliyor.

İstanbul – Kadıköy merkezli Periskop İletişim ve Prodüksiyon Hizmetleri Ltd. Şirketi’nin açtığı davada, mahkeme Periscope’a erişimin engellenmesi için ihtiyati tedbir kararı aldı. Karar kapsamında, Periscope’un iOS ve Android uygulamasına, Twitter hesabına ve internet sitesine erişimin engellenmesi isteniyor.

Web, iOS, Android ve Twitter hesabını kapsıyor

Periscope ile ilgili alınan ihtiyati tedbir kararı şu şekilde:

“İhtiyati tedbir isteyen vekili, marka tecavüzüne esas teşkil eden davalı Twitter’e ait Periscope isimli mobil uygulama diğer davalılara ait iOS ve Android işletim sistemleri üzerinden kullanıcılara ulaştırıldığını ve söz konusu mobil uygulamaya erişimin engellenmesini, ayrıca yine mobil uygulamaya ait web sitesi olan www.periscope.tv internet sitesine ve @periscopeco isimli twitter kullanıcısının da dava konusu tecavüzün yer bulduğu diğer kaynaklar olduğunu ve tedbiren erişime engelleme kararı verilmesini, ayrıca yine davalıların Periscope adı altında tüm reklam ve tanıtım çalışmalarının ihtiyati tedbir yoluyla önlenmesini talep etmiştir.”

Kararın ardından ilk engellenen ise Periscope’un Twitter hesabı oldu.

200 bin TL’lik sermaye 100 milyon dolara karşı!

Ticaret sicil kayıtlarına göre Periskop şirketi, bilgi, iletişim ve medya alanında faaliyet gösteriyor.  Periskop İletişim ve Prodüksiyon Hizmetleri Limited Şirketi 11 Ağustos 2010 tarihinde kurulmuş.

Şirket, internette 31 Ağustos 2010 yılında alan adı tescil ettirilen periscope.com.tr adresini kullanıyor. 200 bin TL sermayeli Periskop’un sahibi ise Gökhan Selamet.

2013 yılında İstanbul’a gelen İranlı girişimci Kayvon Beykpour’un Gezi Parkı protestolarındaki canlı yayın ihtiyacı fikrinden doğan Periscope şirketi ise 2014 yılında kuruldu.

2015 yılının başında önce Twitter tarafından 100 milyon dolara satın alınan Periscope, ardından iOS ve Android uygulamalarını çıkarmıştı. Canlı yayın uygulamasının şu anki internet adresi olan periscope.tv alan adının ise 4 Ocak 2010 tarihinde oluşturulduğu belirtelim.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın