Periscope’ta artık yatay erkandan da canlı yayın yapılabilecek

Fotoğraf paylaşım temelli sosyal ağ Instagram’ın “kare fotoğraf” şartına son vermesinin ardından canlı yayın uygulaması Periscope’ta “dikey çekim” sınırlamasını kaldırdı. Canlı yayın uygulaması Periscope’ta artık yatay video çekimi de yapılabiliyor.

Canlı yayınlardaki dikey erkan sınırlamasını kaldırdığını duyuran Periscope’un iOS ve Android uygulamalarına gelen güncellemeyle, kullanıcılar telefonlarını yatay pozisyona çevirerek de canlı yayın yapabilecek.

0-M0Ton8i8SAGm42bk

Şu ana kadar sadece Twitter’a bağlı olarak çalışan Periscope’a gelen bu son güncellemeyle ayrıca canlı yayınlara veya sona eren yayınlara ait video kayıtlarının bağlantılarına sosyal ağ Facebook üzerinden de ulaşılabilecek. Periscope kullananlar, canlı video yayınlarını Facebook’tan da paylaşabilecek.

Periscope’ta bir kullanıcı nasıl engellenir?

Kullanıcı deneyimlerinin sosyal ağları ve uygulamaları hızla dönüştürdüğü düşünüldüğünde, Periscope’a bundan sonra gelmesi en muhtemel özelliğin “mesaj filtresi” olacağını söyleyebiliriz.

Bilindiği üzere, Periscope’ta yayınınızı takip etmesini istemediğiniz kişileri engelleyebiliyorsunuz ancak yorumlarda ve mesajlarda herhangi bir filtreleme henüz mevcut değil.

Periscope’a bu özellik gelene kadar eğer sizi rahatsız eden bir kullanıcı varsa, o kişiyi şu adımları izleyerek, engelleyebilirsiniz:

  1. Engellemek istediğiniz kullanıcıya dokunun.
  2. Kullanıcının profilinde sol üstteki dişli (çark) simgesine dokunun.
  3. Açılan seçeneklerde “Block User” (Kullanıcıyı Engelle) seçeneğini seçin.

Periscope uygulamasının canlı yayın dünyasında yeniyseniz, “9 maddede canlı yayın uygulaması Periscope kullanım rehberi” haberimize bir göz atabilirsiniz.

Twitter’ın bu yılın başında 100 milyon dolara bünyesine katarak, 26 Mart 2015‘te kullanıma açtığı Periscope’un 2 milyonu günlük aktif olmak üzere, toplam 10 milyon kayıtlı kullanıcı sayısını da geride bıraktığını hatırlatalım.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın