Pikzum uygulaması ile çekilen fotoğraf delil sayılıyor

Cep telefonu ile çekilen fotoğraf delil sayılır mı? Akıllı telefonlar üzerinden çekilen fotoğraf mahkemede delil olur mu? Bu sorulardan hareketle elektronik sertifika ve mobil imza hizmet sağlayıcısı E-GÜVENPikzum adlı uygulamayı geliştirdi. Fotoğraf ile ispat için fotoğraflara konum bilgisi ve zaman damgası ekleyen Pikzum uygulaması ile mobil cihazlarla çekilen fotoğraflar, hukuki anlamda delil niteliği taşıyor.

Uygulama üzerinden çekilen fotoğrafların zaman bilgisi değiştirilemiyor ve fotoğraf boyutu ile oynanamıyor. Fotoğrafların kanıt niteliği taşıyıp taşımadığı, uygulama için tasarlanan site üzerinden de doğrulanabiliyor. Mobil cihazlar ile daha önceden çekilen fotoğraflar ise bu uygulama ile kullanılamıyor.

Pikzum ile çekilen fotoğraflarda, üretildiği zamanın, enlem ve boylam ayrıntıları konum bilgisiyle birlikte fotoğrafların üzerinde yer alıyor. Hukuki olarak geçerli delil oluşturma fırsatı veren uygulama, yaşanan sorunların hızlı ve kolay şekilde çözüme kavuşturulmasını amaçlıyor.

Dijital fotoğraflara kanıt niteliği kazandırıyor

Uygulama ile çekilen fotoğraflara eklenen “zaman damgası”, 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu’nda tanımlandığı üzere, elektronik verinin, üretildiği, değiştirildiği, gönderildiği, alındığı veya kaydedildiği zamanın tespit edilmesi amacıyla, elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı tarafından elektronik imzayla doğrulanan bir kayıt niteliği taşıyor.

Uygulamayla çekilen fotoğraflar, WhatsApp, SMS veya e-posta ile istenilen kurum veya kişiler ile paylaşılabiliyor. Kanıt dosyasını içeren fotoğraf ise kanıt niteliği bozulmaması için yalnızca e-posta aracılığıyla iletilebiliyor.

iOS ve Android için uygulama mağazalarında yerini alan Pikzum hakkında bilgi veren E-GÜVEN İş Geliştirme, Satış ve Pazarlama Direktörü Ayşegül Tüzün, “Yenilikçi bir ürün olan Pikzum, mobil cihazlarla çekilen fotoğraflara zaman bilgisini ekleyerek yasal geçerlilik kazandırıyor. Pikzum ile çekilen kanıt niteliğine sahip fotoğraflar, bireylerin ve kurumların karşılaştıkları olayların hukuki yollarla çok daha hızlı ve kolay çözülmesini sağlıyor” dedi.

Pikzum uygulamasını aşağıdaki linklerden indirebilirsiniz.

iOS

Android


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın