AVM’lerde plaka tanıma sistemi zorunlu hale getirildi

Türkiye’de bulunan tüm alışveriş merkezlerinde güvenlik için araç plaka tanıma sistemi kurulması kararlaştırıldı. Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmelik uyarınca, alışveriş merkezlerinde araçla giriş çıkış yapılan açık ve kapalı otoparklarına plaka tanıma sistemleri kurulacak.

Alışveriş merkezlerinin (AVM) yönetimleri tarafından kurulup, işletilecek olan plaka tanıma sistemi ile elde edilen veriler emniyet birimleri ile anlık olarak paylaşılacakAlışveriş Merkezleri Hakkındaki Yönetmeliğe eklenen yeni maddelerle ayrıca AVM’lerde araç altı görüntüleme sistemlerini kurulması da zorunlu hale getirildi.

Giriş çıkış verileri Emniyet ile paylaşılacak

Bugün yürürlüğe giren Alışveriş Merkezleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile gelen AVM’lerdeki yeni güvenlik tedbirleri şunlar oldu:

  • “Alışveriş merkezlerinde araçla giriş çıkış yapılan açık ve kapalı otopark gibi kontrollü alanların giriş ve çıkışlarına alışveriş merkezi yönetimi tarafından plaka tanıma sistemi kurulması ve işletilmesi sağlanır. Bu sistemden elde edilen veriler kolluk birimleri ile anlık olarak paylaşılır.
  • “İçişleri Bakanlığınca kamu güvenliği açısından gerekli görülen alışveriş merkezlerinde, araçla giriş çıkış yapılan açık ve kapalı otopark gibi kontrollü alanların girişlerine alışveriş merkezi yönetimi tarafından araç altı görüntüleme sistemi kurulması ve işletilmesi sağlanır.”
  • “Kurulacak sistemlere ilişkin teknik özellikler ve veri paylaşımına ilişkin hususlar ile bu sistemlerin işletilmesine ilişkin diğer hususlar İçişleri Bakanlığı‘nca belirlenir.  Yayım tarihinde yürürlüğe giren bu yönetmeliğin hükümlerini Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yürütecek.”

Yorumlar

yorum

1 comment

  1. Pingback: AVM’lerde Plaka Tanıma Sistemi Zorunlu Hale Getirildi - Bilgitivi

Bir Cevap Yazın