Çocuklar için ‘Müziğini Kodla’ eğitim programı başlıyor

STEAM (Science, Technology, Engineering, Art, Mathematics) metodu ile 7-17 yaş grubu için yaratıcı teknoloji atölyeleri hayata geçiren PlayLab Türkiye, “Müzikle Kodlama Eğitimleri”ni hayata geçirdi. Çocuklara kodlamayı müzikle sevdirmeyi amaçlayan PlayLab Türkiye’nin gitarist, ses mühendisi, yazılım mühendisi ve bilgisayar programcısı gibi farklı disiplinlerden eğitmenleri buluşturan PlayLab Türkiye Müziğini Kodla programı, Şubat ayında başlıyor.

Kodlama derslerini müzikle buluşturan eğitim programı ile çocuklar hem müzik eğitimi alacak hem de elektronik müzik yapabilecekler. Hatta elektronik devreleri kullanarak kendi müzik aletlerini de üretebilecekler.

Programın yönetimini Altın Portakal ödüllü besteci, elektronik müzik sanatçısı ve prodüktörü Başar Ünder yürütüyor. Ünder’le birlikte programın eğitmen kadrosunda Yıldırım Gülsever, Çağrı Temel ve Umut Ayyıldızlı gibi alanında uzman isimler yer alıyor.

Konu ile ilgili olarak PlayLab Türkiye Dijital Müzik Eğitimi Koordinatörü Başar Ünder, “Bu programda çocuklar; kodlama, donanım ve popüler müzik yazılımlarının yanı sıra elektronik müzik prodüksiyonu ve performansı konularında da eğitim alacaklar. Burada edindikleri deneyimi, kendi tasarladıkları enstrümanları ve müzikal arayüzleri geliştirecek/üretecek şekilde kullanmalarını amaçlıyoruz” dedi.

Beyaz şapkalı, Rock Star ‘hacker’lar geliyor!

Her şeyin dijitalleştiği bir dünyada müzik endüstrisinin de bu dijitalleşmeye ayak uydurduğunu belirten PlayLab Türkiye eğitmenlerinden müzisyen Yıldırım Gülsever ise şunları söyledi:

“Müzikte karmaşık görünen notalar, birbiriyle uyum içerisinde melodilere dönüşürken; uzun ve karmaşık görünen kodlar da bir bütünün parçaları. Bu kodlarla meydana getirilen satırlar tıpkı müzik notaları gibi. Karmaşık görünen bu kodları anlamlı hale getirmek iyi bir kodlama bilgisiyle mümkün. Bu eğitim programlarıyla çocuklar hem bu iki yeteneği nasıl doğru kullanacaklarını, hem de bunlar sayesinde nasıl duygularını melodilere aktaracaklarını öğrenmiş olacaklar.”

Hacker‘ların Rock Star’larını yetiştirmeyi hedefleyen “Müziğini Kodla Programı” ile ilgili detaylı bilgi ve başvuru için burayı tıklayabilirsiniz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın