PlayStation 4, Xbox One’a 15 ayda 8 milyon fark attı

Sony’nin 2013 yılının kasım ayında satışa sunduğu yeni nesil oyun konsolu PlayStation 4’ün (PS4) dünya çapındaki toplam satışları 1 Mart itibariyle 20.2 milyon adede ulaştı. Dünya çapında 123 ülke ve bölgede temin edilebilen PS4, konsol pazarınaki en güçlü rakibi Microsoft’un Kasım 2013’te tüketicilere sunduğu son ürünü olan Xbox One’a, aradan geçen 15 aylık süreçte toplam 8 milyonluk fark atmış oldu. Aynı dönemde dünya çapında Xbox One satışları 12 milyon adet seviyesinde kaldı.

Sony’den konuyla ilgili yapılan açıklamada, PS4 sisteminin oyun portföyünün, Batman: Arkham Knight (Warner Bros. Interactive Entertainment), Metal Gear Solid V: The Phantom Pain (Konami Digital Entertainment Co., Ltd.), Bloodborne, Until Dawn, Tearaway Unfolded, ve Uncharted 4: A Thief’s End (SCE Worldwide Studios) gibi heyecanla beklenen oyunlar ile genişlemeye devam edeceği ve bağımsız oyun geliştiricilerin de PS4 için No Man’s Sky (Hello Games) gibi yenilikçi oyunlar sunmayı sürdüreceği duyuruldu.

PlayStation 2 hala lider

ps2

20 milyonluk toplam satış rakamıyla PS4, dünyada şu an itibariyle en çok satılan oyun konsolları sıralamasında 18. durumda. Bu alanda liderlik, 2000 yılının mart ayında satışa çıkan ve toplam 158 milyonluk satış adedine ulaşan PlayStation 2’de (PS2). İkincilik ise 2004 yılının Kasım ayında piyasaya sunulan ve 155 milyonluk satış rakamına ulaşan taşınabilir oyun konsolu Nintendo DS’te.

Microsoft, 2005 yılının Kasım ayında satışa sunduğu oyun konsolu Xbox 360, 85 milyonluk toplam satışla en çok satan 7. konsol olurken, şirketin son ürünü olan Xbox One, PS4’ün hemen ardından 19. sırada yer alıyor. Dünya çapındaki toplam oyun konsolu platformu satışlarını buradan inceleyebilirsiniz.

PS4’ün Türkiye’de 1499 TL olan perakende satış fiyatının, Xbox One’da 1599 TL olduğunu da belirtelim.

 

 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın