PlayStation’a bomba planı indiren 14 yaşındaki Türk’e 8 ay hapis

Avusturya’da yaşayan 14 yaşındaki Türk vatandaşı Mertkan G., Sony’nin oyun konsolu PlayStation’a (PS) indirdiği bomba planı nedeniyle 8 ay hapis cezası aldı. Avusturya’nın St. Pölten şehrindeki mahkeme, terörist örgüte katılmak ve bombalı saldırı planlamak suçlarından hapis cezasına çarptırılan Mertkan G.’ye yöneltilen bu suçlamya delil olarak ise internetten PlayStation’ınına indirdiği bomba yapım bilgilerini gösterdi.

trial

Mahkeme, 2007 yılından bu yana Avusturya’da yaşayan Mertkan’ın cezasını erteledi

Mahkeme, hapis cezası 16 ay ertelenen Mertkan G.’nin Viyana’daki önemli tren istasyonlarından Westbahnhof’a bombalı saldırı düzenledikten sonra Suriye’ye geçip IŞİD’e katılmak üzere olduğuna dönük yeterli kanıt bulduğuna hükmetti. Mertkan G.’nin, 12 yaşındaki bir arkadaşıyla El-Kaide’nin internet sitesinden ulaştığı bomba yapım bilgileriyle gerçekleştirmeyi planladığı saldırının karşılığında IŞİD’ten 25 bin Euro alacağı da iddia edildi.

Kullanıcı bilgileri hangi durumda veriliyor?

Ocak ayında ikinci kez yakalanmadan önce, Ekim ayında yine terör suçlamasıyla yargılanan denetimli-serbestlikten yararlanarak hapis cezası almayan 14 yaşındaki Türk gencinin avukatı iddiaları, “gerçek dışı” ve “tam bir kara propaganda” olarak nitelendirdi.

PlayStation “Gizlilik İlkeleri”ne göre Sony, olağanüstü ve yasanın gerekli görmesi durumunda veya kendisini ya da başkalarını yasa dışı ya da zararlı faaliyetlere karşı korumak ve savunmak amacıyla, kullanıcıların kişisel bilgilerinizi ifşa edebiliyor.

Hacker’lar PSN’e IŞİD bayrağı çekmişti!

Sony-DDoS-ISIS

Geçen yılın yaz aylarında hack saldırısına uğrayan PlayStation’ın online eğlence ağı PlayStation Network (PSN), Lizard Squad adlı hacker grubu tarafından çökertilmişti. 24 Ağustos Pazar günü gerçekleşen DDoS saldırısı sonrasında 50 milyondan fazla kullanıcısı olan PSN sunucuları kapatılırken, saldırıyı üstelenen grup, “Bugün Sony’nin sunucularına IŞİD bayrağını diktik” tweet’ini atmıştı. Sony ise “Bombalı saldırı tehdidi aldık” açıklaması yapmıştı.

 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın