Bulut bilişimin geleceği katma değerli servislerde

Yerli bulut bilişim altyapı hizmetleri sunan PlusClouds bulut DNS servisi ile sunduğu hizmet sayısının 100’ü geçmesinin ardından, yurtdışına açılmak için yol haritasını oluşturdu. Business Channel Türk‘de yayınlanan “Teknolojiye Yön Verenler” programının konuğu olan PlusClouds CEO’su Harun Barış Bulut, “Son birkaç yıldır yurtdışında neler yapabiliriz, diye bakıyoruz. Bu sene de bu konuda kendimize bir yol haritası çizdik. Önümüzdeki dönemde iki şeye daha fazla odaklanacağız; biri altyapı olarak servis” (IaaS) üzerinde çalışacak olan katma değerli ürün ve servisler. İkincisi ise yönetilebilen servisler” diye konuştu.

harun-baris-bulut-pluscloudsLondra’da düzenlenen dünyanın en büyük bulut etkinliği Cloud Expo Europe 2016’ya Türkiye’den konuşmacı olarak davet edilen tek şirketin PlusClouds olduğunu belirten Bulut, “Bütün telekom şirketleri ile çalışıyoruz ve 6 farklı ‘data center’ı yönetiyoruz. İngiltere’de bize özel donanımlar ve sistemler üretebilecek firmalarla iletişime geçtik. Bu sene kendimize özel donanım ve sistemler geliştirmeye başlayacağız” dedi.

‘Yurtdışına açılıp, gelir Ar-Ge’ye harcanmalı’

Harun Barış Bulut, şunları söyledi: “Türkiye’den çıkan bir teknoloji şirketinin büyümesi için yapılması gereken 2 önemli şey var: Birincisi kesinlikle ürünü yurtdışında pazarlamak. Çünkü bu bölgede teknoloji ürünlerinin pazarlanması pek mümkün değil. Yurtdışına çıkıp, orada açılacak ofisler üzerinden pazarlama yapılması şart. Hatta bu bölgeye bile yurtdışı üzerinden pazarlama yapmak gerekebiliyor. İkincisi ise yurtdışında kazandığı paranın tamamına yakınını da Ar-Ge’ye yatırmak.”

Türkiye’de bulut bilişimin geleceğinin masaya yatırıldığı Business Channel Türk’de yayınlanan programı aşağıdan izleyebilirsiniz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın