Pokemon GO’nun değeri 5 günde Turkcell ve Türk Telekom’u geçti!

ABD’de 7 Temmuz’da uygulama mağazalarında yerini alan Pokemon GO çılgınlığı Japon oyun ve konsol üreticisi Nintendo’ya sadece 5 günde 10 milyar dolar kazandırdı. 6 Temmuz’da 17 milyar dolar olan Nintendo’nun piyasa değeri, 7 Temmuz’da Pokemon GO oyununun yayınlanmasının ardından bugün itibariyle 27 milyar dolara çıktı.

Japonya’nın Tokyo Borsası’nda işlem gören Nintendo hisselerinin 12 Temmuz kapanış itibariyle 5 günlük yükselişi yüzde 60’ı buldu. 6 Temmuz’da 14 bin 380 Japon Yeni olan Nintendo hisseleri, 12 Temmuz’u  22 bin 860 Japon Yeni ile kapattı.

pokemon-go-gelir11 Temmuz Pazartesi kapanış fiyatlarına göre Türk Telekom’un borsadaki değerinin 7.7 milyar dolar, Turkcell’in piyasa değerinin ise 7.9 milyar dolar olduğunu göz önüne alındığında; Pokemon GO çılgınlığının yarattığı değer, Türkiye’nin teknoloji devleri Turkcell’in ve Türk Telekom’un değerini geride bırakmış oldu.

Son yıllarda çıkardığı 3DS, Wii U gibi konsollarla pazarda aradığını bulmayan ve 3DS ile 60 milyon, Wii U ile 13 milyonluk global satış rakamına ulaşabilen Nintendo, 2012 yılında Türkiye operasyonuna son vermesinin ardından 2015 yılında yüksek vergiler nedeniyle Brezilya’dan çıkma kararı almıştı.  

Günlük geliri 1.6 milyon doları aştı

pokemon-go-ekran-goruntusuAncak Nintendo, tek bir oyunla bu tabloyu tam tersine çevirmeyi başardı.  Yapılan ilk analizlere göre Pokemon GO’nun sadece iOS platformundan elde ettiği günlük gelir 1.6 milyon dolara ulaşmış durumda. Günlük aktif kullanıcı sayısında sosyal ağ  Twitter‘ı yakalayan Pokemon GO’nun ABD’deki ortalama günlük kullanım süresi ise 43 dakikayı aştı.

Bu günlük ortalama kullanım süresinin WhatsApp‘ta 30 dakika, Instagram’da 25 dakika, Snapchat’te 23 dakika ve Facebook‘un anlık mesajlaşma platformu Messenger‘da ise 12 dakikada kaldığını da hatırlatalım.

pokemon-go-kullanim-suresi

Böylece, son 5 yılı birbiri ardına gelen olumsuz haberlerle kapatan Nintendo, Pokemon GO sayesinde resmen küllerinden de doğmuş oldu. 90’lı yılların Pokemon‘unu akıllı telefon ve sanal gerçeklik ile buluşturan oyunla ilgili “Pokemon GO nedir?”, “Pokemon GO nasıl indirilir?”, “Pokemon GO nasıl oynanır?” gibi merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını, Türkiye’nin çıkmadan bağımlısı olduğu Pokemon GO nedir? yazımızdan okuyabilirsiniz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın