Pokemon GO Türkiye’de neden yok? Olası 3 neden

2016 yılının en iyi mobil oyunu seçilen Pokemon GO, dünyayı kasıp kavurmaya devam ediyor. En son dün Hindistan, Pakistan, Nepal, Bhutan, Sri Lanka ve Bangladeş’te kullanıma açılan Pokemon GO, şu an itibariyle dünya genelinde 137 ülkede resmi olarak uygulama mağazalarında yerini almış durumda. Ancak Türkiye hala bu 137 ülke arasında kendine yer bulamadı. Hal böyle olunca, ‘Pokemon Go Türkiye’ye ne zaman gelecek?’ sorusu, oyun severlerin bir numaralı gündemi olmaya devam ediyor.

Oyunun yapımcı şirketi Niantic’in konuyla ilgili resmi bir açıklaması henüz bulunmuyor. Ancak resmi olmayan yollardan da olsa Türkiye’de yoğun olarak oynanan ve kendi kitlesini oluşturan Pokemon GO’nun Türkiye’ye gelememesi ile ilgili olası 3 nedeni değerlendirdik.

1- Sunucu engeli…

Oyunun yapımcı şirketi Niantic’in Pokemon GO ile Türkiye pazarına girebilmek için çalışmalarını sürdürdüğü biliniyor. Bunun için şirket, bir süredir Türkiye için ayrı sunucular da oluşturmaya başladı. Ancak Pokemon Go halen resmi olarak Türkiye’de uygulama mağazalarında yerini alamadı. Pokemon Go’nun henüz resmi olarak açılmadığı ülkelere bakıldığında Türkiye ile birlikte yoğun bir oyuncu kitlesine sahip olan Çin, Rusya ve Güney Kore dikkat çeken ülkeler arasında.

2- Diyanet engeli…

Hatırlanacağı üzere geçen Temmuz ayında Türkiye’deki Pokemon GO oynayanların, camilerde Pokemon avına çıkması üzerine Diyanet-Sen Başkanı Mehmet Bayraktutar,Bu, camileri hafife almaktır… Yasaklansın… Camilerin bu şekilde ticari oyunevi olarak gösterilmesi, İslam dinine karşı Batı dünyasının bir senaryosu… Bunu kınıyorum. (Oyunun) Türkiye’de yasaklanmasını istiyorum” demişti. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın konuyla ilgili bir değerlendirmesi olmamasına karşın; bu durum, Reddit’te Pokemon GO’nun Türkiye’ye gelmemesinin nedenleri arasında gösteriliyor.

3- Maliye engeli…

Bilindiği üzere Pokemon GO, ücretsiz bir oyun. Ancak oyunda daha hızlı ilerlemek için oyun-içi satın almalar yapılabiliyor. Uygulamada yer alan mağaza üzerinden ücret karşılığında “coin” satın alabilir. Pokemon GO’nun resmi para birimi olan PokeCoin’ler ile eksik Pokemon türleri ve yeni özellikler satın alınabiliyor.

Pokemon GO’nun Türkiye’ye gelmesinin önündeki bir diğer engel olarak da işte bu PokeCoin’ler gösteriliyor. Çünkü hem Bitcoin gibi bir nevi kripto para olan ‘Coin’lerin Türkiye’deki yasal durumu, hem de “coin” alım-satımlarının vergilendirilmesi mevzusu, Pokemon GO’nun önündeki bir diğer engel olarak öne çıkıyor.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın