Türkiye’nin çıkmadan bağımlısı olduğu Pokemon GO nedir?

Akıllı telefonlar için geliştirilen sanal gerçeklik oyunu Pokemon GO, yayınlanmasının hemen ardından tüm dünyayı kasıp kavurmaya başladı. Aslında Pokemon GO şu anda iOS ve Android için yalnızca Avustralya, Yeni Zelanda ve ABD’de resmi olarak yayınlandı. Ancak oyun, ‘Pokemon GO indir’ ve ‘Pokemon GO APK’ araması ile ulaşılabilen APK sürümleri ile Türkiye başta olmak üzere çoğu ülkede şimdiden bağımlılık yarattı.

Resmi uygulamasının çıkmasını beklemeden Pokemon GO oynamak isteyenlerin yapması gerekenleri, yazının sonuna bırakıp, oyunun genel özelliklerine bir göz atalım…

Öncelikle, Japon oyun ve konsol geliştiricisi Nintendo’nun imzasını taşıyan oyun, 1990’ların popüler çizgi film karakteri Pokemon’un sanal gerçeklik ve akıllı telefon teknolojisi ile buluşmuş hali.

Pokemon GO nasıl oynanır?

pokemon-go-nasil-oynanirOyunda kullanıcı oluşturduğu karakterle (avatar) birlikte sokak sokak Pokemon avına çıkıyor. Kullanıcı bulunduğu mekandaki Pokemon’ları toplayıp, kendi koleksiyonunu oluşturuyor.

Akıllı telefonların kamerasını ve GPS özelliklerini kullanan konum bazlı oyun, harita sistemi ile gerçek hayatla bağlantılı olarak çalışıyor. Dolayısıyla Pokemon GO, aslında oturduğunuz yerden oynanan bir oyun değil; Pokemon koleksiyonunu genişletmek için kullanıcının ilginç yerlere gidip, farklı Pokemon türlerini toplaması gerekiyor.

Toplamanın yanısıra, diğer oyunlarının Pokemon’larıyla savaş ve değişim de oyunun özellikleri arasında yer alıyor. Oyunda, uygulama içi satın almalar da unutulmamış; Pokemon GO’nun resmi para birimi PokeCoins ile eksik Pokemon türleri ve yeni özellikleri satın alınabiliyor.

Oyunda PokeStop adı verilen, nerde olduğu bilinmeyen özel duraklar/istasyonlar bulunuyor. Kullanıcı, bu istasyonları bulduğunda, birden fazla Poke Ball (Poke Topu) elde edebiliyor, ki bu Poke Ball’lar, yakalanan Pokemon’ları saklamak için kullanılıyor. Pokemon GO oyununda bulunan Poke Gym adlı salonlarda ise kullanıcı elinde bulunan mevcut Pokemon’ları kullanarak diğer oyuncularla savaşabiliyor. Savaşı kazanması durumunda, Pokemon koleksiyonunu genişletebiliyor.

Pokemon GO oyunu sürekli olarak konum bilgisini kullandığı için kullanıcının akıllı telefonunun şarjını da oldukça hızlı bir şekilde tüketiyor. Bu yüzden oyunun bağımlısı olanlar, taşınabilir şarj cihazlarını da elinden düşürmüyor.

Pokemon GO nasıl indirilir?

pokemon-go-nasil-indirilirGelelim, Pokemon GO’nun Türkiye’de nasıl oynandığına… iOS ve Android’in Türkiye’deki uygulama mağazalarında henüz, “Pokemon GO nasıl indirilir?” sorusunun cevabı bulunmuyor. Pokemon GO’nun resmi sitesinden farklı erişim yollarının kullanılmaması uyarısı yapılsa da kullanıcılar, Türkiye’de de şimdiden fenomen olan oyunu oynayabilmek için şu yolları kullanılıyor:

iOS için Pokemon GO indir:

Pokemon-GO-ProblemsŞu an itibariyle yalnızca Avustralya, Yeni Zelanda ve ABD’deki iPhone kullanıcıları Pokemon GO oyununu resmi olarak oynayabiliyor. Ancak yeni Pokemon çılgınlığı, diğer ülkelerdeki kullanıcılar için bu engeli aşmanın yolunu şimdiden buldu. Öncelikle iOS işletim sistemli bir cihazda Pokemon GO oynamak için, yeni bir Apple kimliği (Apple ID) oluşturmanız gerekiyor. Açacağınız yeni Apple hesabının  bu 3 ülkeden birinde göstermeniz şart. Yeni kimliğinizi oluşturduktan sonra, iOS işletim sistemli cihazınızda bulunan App Store üzerinden Pokemon GO’yu indirebiliyorsunuz.


Android için Pokemon GO indir:

pokemon-go-oynaAndroid işletim sistemli akıllı telefonlarda Pokemon GO’yu oynamak için oyunun APK dosyasını kurmak gerekiyor. Çünkü Google Play Store’da Pokemon GO şu anda yalnızca 3 ülkede (Avustralya, Yeni Zelanda, ABD) resmi olarak oynanabiliyor. Diğer ülkelerdeki kullanıcıların Pokemon GO oynayabilmesi için APK dosyasını bulup, telefonlarına indirmesi gerekiyor. Pokemon GO APK dosyasını indirdikten sonra, telefonunuzun “Ayarlar” ve “Güvenlik” seçeneklerinden, “Bilinmeyen Kaynaklara İzin Ver” seçeneğini aktif ederek, indirdiğiniz APK dosyasını telefonunuza kurmanızın ardından, oyunu oynamaya başlayabiliyorsunuz.

pokemon-go-oyunuÖnümüzdeki dönemde Türkiye’deki kullanıcılar için uygulama mağazalarında sunulacak olan Pokemon GO oyunu için resmi uygulama indirme linkleri şunlar:

iOS 

Android

Uygulama boyutu, iOS’ta 110 MB, Android’te ise 58 MB olan Pokemon GO ile ilgili tüm detaylar için buradaki linki tılayabilirsiniz.


Yorumlar

yorum

1 comment

Bir Cevap Yazın