Akıllı bira musluğu 6 ülkede 100 bin litreye ulaştı

Üniversite yıllarında barmenlik yaparken tanık olduğu servis sıkıntısından yola çıkan Can Algül’ün kurucusu ve CEO’su olduğu akıllı bira musluğu girişimi Pubinno, 4.  ayında 6 ülkeye ulaştı. Biraların servis edildiği muslukları ‘Taptronics’ ürünü ile akıllandıran girişimin musluklarından şu ana kadar 100 bin litre bira geçti.

Biranın dolumu sırasında akışının ve kalitesinin 10 farklı parametreye bağlı olduğunu belirten Can Algül, “Fıçı başına ortalama yüzde 23’lük bir kayıp söz konusu. Mekân sahibi bir fıçıdan kaç bardak çıktığını da standardize edemiyor. Bu sorun, dünyanın en çok içilen üçüncü içeceği olan birayı ve 25 milyon bira musluğunu kapsıyor” dedi.

Silikon Vadisi’ne taşındılar

Global bir teknoloji şirketi olmayı hedefledikleri için merkezlerini Silikon Vadisi’ne taşıdıklarını söyleyen Algül, “Fıçı biranın geleceği 400 milyar dolarlık bir hacme sahip. Dünya bira pazarının yüzde 80’i, 10 markanın kontrolü altında ve biz bunların hepsi ile temasa geçtik. 5 ülkeden 700 adet kurulum siparişi aldık” diye konuştu.

Mobil uygulamadan sipariş ve ödeme

4. aylarında Türkiye’nin ardından ABD, İspanya, Hindistan, İsrail ve Avustralya pazarlarına da girdiklerini aktaran Algül, şöyle konuştu: “Geliştirmekte olduğumuz mobil uygulamayla fıçılar bitince otomatik sipariş verilebilecek. Tüketiciler uygulama üzerinden barlardaki bira çeşitlerini ve kalitelerini görüp, mobil ödeme yapabilecekler.”

Yüksek vergiler verimliliğin önemini artırdı

Pubinno’nun kurucusu Algül, Türkiye’deki alkollü içeceklerdeki yüksek vergiler ve düzenlemeler konusunda ise şöyle konuştu:

“Nisan 2013’teki alkol yasakları ile her şey bir gecede değişti. Yasa kapsadığı 202’nin üstünde maddeyle sponsorluklar vb. konularda ekosistemi altüst etti. Bunun sancısını çok uzun süre batma tehlikesi geçirerek, ofisin kapısına ‘devren kiralık’ asacak kadar yaşadık… Türkiye’deki fiyatların geldiği fahiş nokta kâr marjlarını çok düşürdüğünden dolayı, işletmeler için tasarruf yöntemleri daha anlamlı hale geldi.”

Start-up’lar hayalsiz yaşıyor…

Endüstri 4.0’ın yıkıcı etkiler yaratıp, iş modellerini yeniden tanımladığına dikkat çeken Can Algül’ün ekosistem ve hedefleriyle ilgili değerlendirmeleri şöyle:

“Türkiye’de start-up‘ların önündeki en büyük engel para ve fondan ziyade zihinde. Hayalsiz yaşıyoruz. ‘Dünya çapında bir girişimde bulunacağım’ dediğinizde genelde müstehzi bir gülümsemeyle karşılık alıyorsunuz. Herkes becerilemeyeceğini o kadar kanıksamış ki bu yatırım ekosistemine de yansıyor. ‘Dünyada ilk’ dediğinizde, millet yapmadıysa o işten hayır gelmez refleksi çok yüksek. Dolayısıyla yatırımlar daha çok dışarıda uygulanmış basit pazar yeri çözümlerine yönelik oluyor.” 

4 ülkeden yatırım aldı

“Şu ana kadar dört farklı ülkeden (ABD, Almanya, Yunanistan ve Türkiye) 600 bin dolar yatırım aldık. Bu yatırımlar, Mayıs 2016’da Alchemist Accerelator, Eylül 2016 Fatih İşbecer, Ocak 2017’de Highway1, Nisan 2017’de Emre Sayın, Fırat İşbecer, Rolf Schromgens, VentureFriends ve Nexus Venture’dan geldi.”

Yüzde 20 hisse çalışanların opsiyonunda

Can Algül

“Piyasa ortalamasının üstünde koşullar sunmamıza rağmen yüksek nitelikte yetenekleri bulmakta çok zorlanıyoruz. Bundan dolayı, en değerli kaynağımız olarak ekibimizi görüyoruz. Bu yüzden şirketin yüzde 20 hissesini çalışanlara dağıtılmak üzere hisse satın alma opsiyonu olarak ayırdık.”

‘Internet of beer’

Nesnelerin İnterneti dünyasında vizyonumuz, Internet of Beer. Yani, bira markaları, bar sahipleri, barmenler, bakım ekipleri, distribütörler ve elbette tüketiciyi birbirine bağlayan bir ekosistem oluşturmak. Bu bağlamda yeni bir mobil uygulama geliştiriyoruz.”

Can Algül, hem girişimi hem de eko-sistemle ilgili  ilgi çekici bir blog yazısı olan “Okunmuş Su – Bira Arası Kısa Vending Machine Tarihi”ni buradan okuyabilirsiniz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın