Renk körlüğü olanlar için TV uygulaması: SeeColors

Renk Körlüğü sorunu olanlara yönelik olarak Samsung, tüm QLED TV’ler ile uyumlu SeeColors uygulamasını duyurdu. SeeColors uygulaması, temel renk körlüğü testi ile renk körlüğü rahatsızlığı bulunan kişilerin kendi göz kusurlarına tanı koymalarına yardımcı oluyor. % 100 renk yoğunluğu sunan QLED TV’ler bu kişisel tanılama sonuçlarına göre ekrandaki renk ayarlarını düzenleyerek renk körlüğü sorunu bulunan izleyicilere gerçek renkleri seyir imkanı sunuyor.

Dünya üzerinde yaklaşık 300 milyon insanın renk körlüğü sorunundan şikâyetçi olduğu tahmin ediliyor. Avrupa ve Kuzey Amerika’da gerçekleştirilen bir araştırmaya göre bu sorun, erkeklerin % 8’ini, kadınların ise yaklaşık % 1’ini etkiliyor. Ancak renk körlüğü bulunan insanların büyük bir çoğunluğu hastalıklarından ve bu hastalığın onların yaşamı üzerindeki etkisinden habersiz.

Colorlite ile renk körlüğü testi

SeeColors uygulaması sayesinde kullanıcılar, renk körlüğü sorunlarının tipini ve seviyesini tespit edip QLED TV ekranlarını tümüyle kendi durumlarına uygun bir şekilde yeniden ayarlayabilecekler.  Samsung Electronics, renk körlüğü tanılamasında kolay bir yöntem sunmak ve Colorlite Testini (C-Testi) TV ve mobil cihazlara uyarlamak üzere Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi Mekatronik, Optik ve Mekanik Mühendisliği bölümünü yöneten Profesör Klara Wenzel ile ortak bir çalışma yürüttü.

Profesör Wenzel’in geliştirdiği C-Testi, renk körlüğü seviyesini tespit etmek için renk filtrelerinden ve matematik modellemeden yararlanan bir dijital tanılama yöntemi.  Samsung’tan yapılan duyuruya göre C-Testinin SeeColors uygulamasına uyarlanması, herkesin dünyayı tam renginde görebilmesine imkân veren basit bir çözümle sonuçlandı.  

Mobilde S6, S7 ve S8 ile uyumlu

Kullanıcılar SeeColors uygulamasını Smart TV Uygulama Mağazası’ndan indirilebiliyorlar. Ayrıca tanılama uygulamasını Google Play‘den ve Samsung Galaxy S6, S6 Edge, S6 Edge+, S7, S7 Edge, S8 ve S8+ modelleri için Galaxy App mağazasından da edinebiliyorlar. Galaxy serisi akıllı telefonlar QLED TV’ye bağladığında TV’nin renk ayarları tanılama sonuçlarına göre otomatik olarak ayarlanıyor.

SeeColors uygulaması, renk körlüğü bulunan insanlara uygun mercekler üretmek konusunda bilimsel araştırmalar yapan Macar teknoloji firması olan Colorlite ile yapılan işbirliği sonucu ortaya çıktı. Colorlite teknolojisi, SeeColors uygulaması sayesinde TV’ler ve akıllı telefonlar üzerinde ilk kez uygulanmış oldu.

Samsung Electronics Görsel Teknolojilerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Hteongnam Kim, “Samsung olarak insanların günlük yaşamını teknoloji ve yenilikler yoluyla daha akıllı ve pratik hale getirmeye adanmış bir şirketiz. Son teknolojilerin ve ekranların yardımıyla kullanıcılara dünyanın en büyük optik güçlüklerinden birinin çözümünü sunan QLED TV SeeColors uygulaması bu misyonun ifadesi” dedi.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın